Аграрні розписки випустили близько 2000 виробників. Фото: «Укрінформ»
Завершився п'ятирічний проєкт «Аграрні розписки в Україні», повідомило Мінекономіки. В його рамках близько 2000 агровиробників по всій країні залучили майже $1 млрд фінансування від 200 кредиторів, 90% цих позичальників – невеликі господарства.
Мінекономіки (раніше МінАПК) було партнером проєкту з початку його роботи. У 2018 році розроблений національний Реєстр аграрних розписок був запущений у всіх областях країни. Це дозволяє фермерам працювати з розписками незалежно від їх місцезнаходження.
Зараз аграрні розписки працюють як в сегментах зернових і олійних культур, так і в плодоовощеводстве, органічної продукції, бджільництві та тваринництві, – всього близько 40 різних ланцюжків доданої вартості.
Тарас Висоцький, заступник міністра економіки: «Аграрні розписки дозволяють виробникам використовувати майбутній урожай як заставу, щоб вчасно залучати фінансування та інвестувати у виробництво».
Напрацьовані бізнес-моделі та інформаційно-навчальні матеріали про інструменті розписок розміщені і доступні для завантаження на сайті Реєстру аграрних розписок. Реєстр дозволить користувачам – агровиробникам і кредиторам – видавати і працювати з аграрними розписками через свої особисті кабінети з використанням електронних цифрових підписів. Також будуть розширені можливості публічного доступу.
Робота над вдосконаленням реєстру триває, до кінця червня всі необхідні зміни (технічні та законодавчі) будуть підготовлені та передані для подальшого впровадження. Також передбачається оптимізація процедур роботи, зокрема, автоматичний обмін даними між Реєстром аграрних розписок та Земельним кадастром та реєстрами, які знаходяться у сфері управління Мін'юсту. Планується інтеграція з національною депозитарною системою, куди, за бажанням сторін може бути переведений обіг їхніх аграрних розписок, що розширить можливості рефінансування і відкриє доступ до ринку капіталу, в тому числі іноземного.
На початку цього року у Верховній Раді був зареєстрований проєкт закону про внесення змін в деякі законодавчі акти відносно функціонування та обігу аграрних розписок. Прийняття цих змін зробить цей інструмент більш доступним для вітчизняних агровиробників.
Контекст. У 2015 році Міжнародна фінансова корпорація (IFC), Державний секретаріат Швейцарії з економічних питань (SECO) і уряд України розпочали проєкт, спрямований на впровадження аграрних розписок в Україні. Протягом п'яти років разом з партнерами з державного сектора, профільними асоціаціями та учасниками ринку – кредиторами і агровиробниками – проєкт працював над системним впровадженням аграрних розписок на ринку аграрного фінансування.
Додатково. Виробництво зернових і зернобобових культур в 2019 році в Україні склало 75 млн тонн, що майже на 5 млн перевищує історичний рекорд 2018-го, коли зібрали 70,1 млн тонн.
Урожай зернових і олійних культур в 2020-му може знизитися до 93 млн тонн (у порівнянні з 99 млн тонн в 2019 році). Зниження прогнозу обумовлено зменшенням посівів культур і теплою погодою взимку, що підвищило ризик пошкодження врожаю гризунами і грибками.