Українською системою охорони здоров’я незадоволені пацієнти, влада і медики, адже заробітна плата низька, умови праці небезпечні, а пацієнти не отримують повноцінних медичних послуг. За словами заступниці глави Міністерства охорони здоров’я Ірини Микичак, про безкоштовні послуги, що задекларовані в Конституції України, просто не можна говорити. Про це вона розповіла партнеру The Page — діловому тижневику «Перша Шпальта» додавши, що саме це потрібно було впроваджувати.
«Інше питання, що є частина суспільства, яка не хоче радикальних змін. А реформа не може відбуватися легенько, солодко, не боляче й частково. Сьогоднішня команда Міністерства охорони здоров'я змушена була дещо переглянути сам процес реалізації реформи, тобто другий її етап – зміни фінансування спеціалізованої стаціонарної амбулаторної допомоги», — пояснила вона.
За словами Микичак, Україна — остання країна на пострадянському просторі, яка ще не реформувала свою систему охорони здоров’я. Але зараз Україна йде шляхом продовження реформи, яку почали ще в перші дні незалежності держави. Передусім йдеться про сімейного лікаря, який, зокрема, є однією з осіб у реформуванні первинної ланки.
«Жодних розмов про те, що реформа має зупинитися, немає як таких. Є різні бачення чи різні підходи до її продовження», — резюмувала вона.
Контекст. Президент Володимир Зеленський вважає, що медична реформа в Україні не була достатньо успішною — це показав спалах COVID-19 у країні. Тому до реформи потрібно внести зміни.
Раніше в Україні створили Медичну раду, яка консультуватиме з питань впровадження та реструктуризації медичної системи країни, використання медичних технологій та організації наукових досліджень.