Компанії Philip Morris International подали позов про двосторонній інвестиційний арбітраж до уряду України. Вони вважають, що рішення Антимонопольного комітету (АМКУ) щодо штрафу на їхню адресу на суму 1,2 млрд грн у справі найбільшого дистриб'ютора сигарет у країні «Тедіс Україна» є несправедливим.
Як зазначається в пресрелізі Philip Morris International, рішення АМКУ — це явне порушення прав інвестора.
«Ми вважаємо, що ця суперечка між інвестором і державою матиме вкрай негативний вплив на інвестиційну привабливість України, а також на репутацію країни загалом», — заявив у релізі генеральний директор «Філіп Морріс Україна» Костас Салварас, цитує агентство «Інтерфакс-Україна».
Позов подали напередодні, 21 грудня, до Міжнародного центру з урегулювання інвестиційних суперечок, який розміщується у Вашингтоні, округ Колумбія. Заявники вважають, що були порушені двосторонні угоди щодо захисту інвестицій зі США та Швейцарією.
У компанії нагадали, що у 2010-2011 роках АМКУ дозволив «Тедіс» контролювати більшість оптових продавців тютюнових виробів.
«Рішення Комітету порушило права компаній Philip Morris International відповідно до угод між США та Україною й між Швейцарією та Україною про справедливий і рівноправний режим їхніх інвестицій у країну та захист від довільних і дискримінаційних дій через заподіяння шкоди», — йдеться в заяві.
Контекст. У жовтні 2019 року АМКУ вирішив оштрафувати її та тютюнові компанії з фабриками в Україні на 6,5 млрд грн за порушення закону про захист економічної конкуренції. Водночас за змову були оштрафовані всі найбільші українські виробники: «Філіп Морріс» («Філіп Морріс Сейлз енд Дистрибьюшн» — на 366 млн грн; «Філіп Морріс Україна» — на 814 млн грн), «Джей Ті Інтернешнл», «Імперіал Тобакко» та «Бритіш Американ Тобакко».
Колишній глава АМКУ Юрій Терентьєв пояснював, що у 2011-2012 роках усі виробники в Україні почали співпрацювати за прямими контрактами тільки з «Тедіс Україна», після чого компанія стала монополістом, маючи частку в розмірі 99,4%. Оштрафовані компанії зі свого боку ввели такі критерії для потенційних покупців, яким не відповідає жоден із них. Пізніше й сам «Тедіс» їм не відповідав і не повністю виконував свої функції, однак оштрафовані компанії на це не реагували.
Сам «Тедіс» заперечував звинувачення в змові з компаніями-виробниками.
У компанії «Джей Ті Інтернешнл Україна» повідомили, що також не згодні з обвинуваченнями Антимонопольного комітету й оскаржать його рішення. У «Бритіш Американ Тобакко Україна» повідомили , що теж розчаровані рішенням Комітету.
Варто зазначити, що це не перший штраф відомства для «Тедіс». Так, у грудні 2016 року АМКУ вирішив визнати порушення законодавства про захист економічної конкуренції з боку «Тедіс» і наклав на компанію штраф у розмірі 431 млн грн. Після цього компанія неодноразово намагалася оскаржити рішення, однак суди були на боці АМКУ.