Facebook Pixel

Philip Morris відкрила арбітраж проти України через мільярдний штраф за змову

Фото: сайт bat.ua

Фото: сайт bat.ua

Компанії Philip Morris International подали позов про двосторонній інвестиційний арбітраж до уряду України. Вони вважають, що рішення Антимонопольного комітету (АМКУ) щодо штрафу на їхню адресу на суму 1,2 млрд грн у справі найбільшого дистриб'ютора сигарет у країні «Тедіс Україна» є несправедливим.

Як зазначається в пресрелізі Philip Morris International, рішення АМКУ — це явне порушення прав інвестора.

Quote«Ми вважаємо, що ця суперечка між інвестором і державою матиме вкрай негативний вплив на інвестиційну привабливість України, а також на репутацію країни загалом», — заявив у релізі генеральний директор «Філіп Морріс Україна» Костас Салварас, цитує агентство «Інтерфакс-Україна».

Позов подали напередодні, 21 грудня, до Міжнародного центру з урегулювання інвестиційних суперечок, який розміщується у Вашингтоні, округ Колумбія. Заявники вважають, що були порушені двосторонні угоди щодо захисту інвестицій зі США та Швейцарією.

Telegram Logo

У компанії нагадали, що у 2010-2011 роках АМКУ дозволив «Тедіс» контролювати більшість оптових продавців тютюнових виробів.

«Рішення Комітету порушило права компаній Philip Morris International відповідно до угод між США та Україною й між Швейцарією та Україною про справедливий і рівноправний режим їхніх інвестицій у країну та захист від довільних і дискримінаційних дій через заподіяння шкоди», — йдеться в заяві.

Контекст. У жовтні 2019 року АМКУ вирішив оштрафувати її та тютюнові компанії з фабриками в Україні на 6,5 млрд грн за порушення закону про захист економічної конкуренції. Водночас за змову були оштрафовані всі найбільші українські виробники: «Філіп Морріс» («Філіп Морріс Сейлз енд Дистрибьюшн» — на 366 млн грн; «Філіп Морріс Україна» — на 814 млн грн), «Джей Ті Інтернешнл», «Імперіал Тобакко» та «Бритіш Американ Тобакко».

Колишній глава АМКУ Юрій Терентьєв пояснював, що у 2011-2012 роках усі виробники в Україні почали співпрацювати за прямими контрактами тільки з «Тедіс Україна», після чого компанія стала монополістом, маючи частку в розмірі 99,4%. Оштрафовані компанії зі свого боку ввели такі критерії для потенційних покупців, яким не відповідає жоден із них. Пізніше й сам «Тедіс» їм не відповідав і не повністю виконував свої функції, однак оштрафовані компанії на це не реагували.

Сам «Тедіс» заперечував звинувачення в змові з компаніями-виробниками.

У компанії «Джей Ті Інтернешнл Україна» повідомили, що також не згодні з обвинуваченнями Антимонопольного комітету й оскаржать його рішення. У «Бритіш Американ Тобакко Україна» повідомили The Page, що теж розчаровані рішенням Комітету.

Варто зазначити, що це не перший штраф відомства для «Тедіс». Так, у грудні 2016 року АМКУ вирішив визнати порушення законодавства про захист економічної конкуренції з боку «Тедіс» і наклав на компанію штраф у розмірі 431 млн грн. Після цього компанія неодноразово намагалася оскаржити рішення, однак суди були на боці АМКУ.

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter Cmd + Enter Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини