Facebook Pixel

Перший у світі фанерний супутник Землі буде запущено наприкінці цього року

У космічній історії може з'явитися ще один об'єкт із визначенням «перший» — до запуску на орбіту готується дерев'яний супутник Woodsat.

Новинка належить до класу надмалих штучних супутників Землі (CubeSat). За формою він являє собою куб зі стороною завдовжки 10 см. Таких супутників зараз багато, але Woodsat унікальний тим, що його корпус виконано з дерева, переважно з березової фанери. Усередині супутника розмістять датчики.

Наукова мета цього польоту — вивчити поведінку деревини в космосі. Тому повна назва місії — WISA Woodsat, до неї включено торгову марку спонсора — відомого виробника фанери UPM Plywood.

Woodsat — дітище фінського наукового журналіста Ярі Макінена. Він очолює компанію Arctic Astronautics, яка продає копії CubeSat для освітніх цілей і любителів космосу.

«Мені завжди подобалося робити моделі літаків, у яких використовувалося багато дерев'яних деталей, — говорить Макінен. — Я працював у галузі космічної освіти, і це змусило мене замислитися над тим, чому ми не літаємо в космос із дерев'яними матеріалами».

Спочатку 2017 року він запустив дерев'яний супутник KitSat у стратосферу на борту метеозонда, а після того взявся за підготовку космічного варіанту.

Його партнером стала компанія Rocket Lab, яка надасть для проєкту ракету Electron. Європейське космічне агентство (ЄКА) працює над набором датчиків, які разом із бортовими камерами стежитимуть за станом супутника в космосі.

Одну камеру буде встановлено на палицю для селфі супутника — вона фотографуватиме його ззовні. Усередині розмістять світлодіодну лампу та другу камеру, датчик для вимірювання тиску й датчик забруднення, який зветься мікроваги. Це дасть змогу відстежувати крихітні частинки, які відшаровуватимуться від корпусу супутника в польоті.

«Звичайна фанера є надто вологою для використання в космосі, тому ми поміщаємо нашу деревину до термовакуумної камери, щоб висушити її», — пояснює головний інженер Woodsat Самулі Найман. На неї наноситься дуже тонкий шар оксиду алюмінію, який зазвичай використовується для герметизації електроніки. Це має звести до мінімуму виділення будь-яких небажаних газів із деревини, а також захистити її від впливу атомарного кисню.

Такий кисень утворюється на межі атмосфери, де молекули кисню руйнуються ультрафіолетовим випромінюванням Сонця.

Дослідники очікують, що деревина потемніє від цього випромінювання під час обертання супутника на орбіті на висоті від 500 до 600 км.

Поки що все йде за планом, і Woodsat має бути запущено до кінця цього року.

«Врешті-решт Woodsat — це просто красивий об'єкт із погляду традиційного скандинавського дизайну і простоти. Побачити його на орбіті має бути дуже цікаво», — говорить Макінен.

Він сподівається, що його супутник допоможе людям ставитися до супутників і космічного сектору як до чогось, що вже зачіпає все наше життя й тільки зростатиме в майбутньому.

Додатково. Американська компанія SpaceX Ілона Маска може запустити на орбіту український супутник дистанційного зондування землі «Січ 2-1», що обійдеться в $1 млн.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉