Більшості підприємств теплокомуненерго України загрожує банкрутство і припинення платежів за газ під час найближчого опалювального сезону, а населенню — зростання тарифів на гарячу воду та опалення, які перетнуть межу платоспроможності.
За словами заступника голови Київської міської держадміністрації Петра Пантелеєва, це пов’язано з тим, що ринок газу наразі не працює повноцінно. Про це він заявив під час форуму «Централізоване теплозабезпечення українських міст – чи є шанси на виживання теплокомуненерго».
«Внаслідок галузевої реформи відбулося скасування пільгового режиму газопостачання для теплопостачальників – так званого ПСО. Тоді діяли прийнятні умови розрахунків за газ, враховуючи особливості роботи теплокомуненерго та їхню соціальну функцію. Зараз же існує жорсткий механізм попередньої оплати, на що у ТКЕ коштів немає. До того ж, стрімко почала зростати ціна на газ. Наразі вона взагалі є неадекватною – понад 15 тис. грн/тис. кубометрів у липні, що втричі більше, ніж рік тому. Прогнози фахівців свідчать про те, що протягом опалювального сезону ціна газу лише зростатиме», — заявив він.
За його словами, держава повинна на національному рівні ухвалити «план виживання» на опалювальний сезон 2021-2022, інакше вже у листопаді припиниться повна оплата за газ і «ми матимемо катастрофічну ситуацію в усіх регіонах».
Контекст. Раніше енергогенерувальна компанія «Центренерго» направила лист прем'єр-міністру Денису Шмигалю, секретарю Ради національної безпеки і оборони Олексію Данилову та міністру енергетики Герману Галущенко, в якому заявила про складність підготовки до опалювального сезону 2021–2022 року.