Facebook Pixel

НБУ знову залишив облікову ставку на рівні 13%: які причини

31 жовтня 2024 року Нацбанк України ухвалив рішення не змінювати облікову ставку, залишивши її на рівні 13%. Правління НБУ розраховує сповільнити інфляцію у 2025-му та надалі повернути її до цілі 5%. Про це повідомили під час пресбрифінгу Нацбанку з монетарної політики 25 липня 2024 року.

Quote«Враховуючи, що пік інфляції ще не пройдено, а проінфляційні ризики на найближчі місяці навіть посилилися, НБУ вважає за доцільне залишатися обережним у процентній політиці, а також вживати виважених заходів для забезпечення стійкості валютного ринку», – сказав голова НБУ Андрій Пишний.

Монетарні рішення НБУ від 31 жовтня 2024: у якому стані економіка України

31 жовтня 2024 року Нацбанк України ухвалив рішення не змінювати облікову ставку, залишивши її на рівні 13%.

Quote«Це рішення в поєднанні з підтриманням стійкості валютного ринку дасть змогу зберегти контроль над інфляційними очікуваннями, сповільнити інфляцію наступного року та надалі повернути її до цілі 5%», – зазначив Пишний.

За словами Пишного, НБУ з липня призупинив пом’якшення процентної політики для протидії ціновому тиску, що підтримало інтерес до гривневих заощаджень, ставки за якими забезпечують захист від інфляційного знецінення.

Що відбуваються з інфляцією в Україні

У вересні 2024-го інфляція в Україні пришвидшилася до 8,6% у річному вимірі (р/р) і надалі зростала у жовтні. НБУ передбачив посилення цінового тиску в другому півріччі 2024 року. Водночас зростання показників як споживчої, так і базової інфляції (7,3% р/р у вересні) виявилося вищим за прогнози.

У наступні місяці висока інфляція зберігатиметься завдяки таким чинникам:

  • пропозиція продовольчих товарів;
  • розширення бюджетних видатків;
  • високі темпи зростання зарплат;
  • збільшення енергодефіциту під час опалювального сезону.

За прогнозом НБУ, на кінець 2024 року інфляція сягне 9,7%. Навесні 2025-го вона почне знижуватися, а на кінець року становитиме 6,9%.

Як зростатиме українська економіка у 2024-2026

Реальний ВВП України зростав у 2-му і 3-му кварталі 2024 року попри атаки росії на енергетичну інфраструктуру, пожвавлення міграції та брак трудових ресурсів, що гальмувало економічне зростання.

НБУ підвищив прогноз зростання реального ВВП у 2024 році – до 4%. На це вплинули менший, ніж очікувалося, дефіцит електроенергії та дещо вищі врожаї ранніх зернових культур. За прогнозами, ВВП зростатиме на 4,3–4,6% у 2025–2026 роках.

Основними ризиками для української економіки в умовах війни НБУ назвав:

  • додаткові бюджетні потреби, передусім для підтримки обороноздатності;
  • можливе додаткове підвищення податків, що може посилювати ціновий тиск;
  • подальше пошкодження інфраструктури, передусім енергетичної та портової, що обмежуватиме економічну активність і тиснутиме на ціни з боку пропозиції;
  • посилення негативних міграційних тенденцій;
  • подальше збільшення дефіциту робочої сили на внутрішньому ринку праці.

Нагадаємо, 25 жовтня 2024 року центральний банк росії підвищив ключову ставку до 21%, що стало новим історичним максимумом.

Подякувати 🎉