Суддівська професія в Україні традиційно вважається однією з найпрестижніших і високооплачуваних. за допомогою аналітиків YouControl в межах проєкту «Гроші суддів» з'ясовує, скільки суддів в Україні є доларовими мільйонерами.
Скільки в Україні мільйонерів у суддівських мантіях
Аналіз більш ніж 4,8 тис. декларацій представників судової влади за 2023 рік виявив, що лише 21 особа задекларувала сукупні активи, що перевищують $1 млн. Це менш ніж 0,5% суддівства.
Аналітики YouControl підрахували тільки зазначену у деклараціях вартість активів, яка може в той чи інший бік відхилятися від ринкових цін. Майно, ціна якого в декларації не була уточнена, не враховували. Так само не включали об’єкти, які не є власністю декларанта та його згаданих у декларації родичів. Для конвертації між валютами грошових заощаджень застосовували середньорічні курси за даними НБУ.
Топ-3 найзаможніших судді України
Ірина Тарасова (Східний апеляційний господарський суд, Харків) очолила список із сумарними активами $4,3 млн. Основна частина майна належить її чоловіку Василю Синчуку, колишньому прокурору Харківської області та АР Крим. Зокрема, у їхній власності є 21 транспортний засіб, 23 об’єкти нерухомості та майже $3,9 млн грошових активів. Найцікавіша деталь: позика в розмірі $3 млн народному депутату Олександру Фельдману.
Марина Барсук (Північний апеляційний господарський суд, Київ) задекларувала майно загальною вартістю $3,936 млн. У декларації – нерухомість на понад 13 млн грн, земля на 16,2 млн грн, авто на 9,2 млн грн і понад 60 млн грн готівкових коштів.
Важливе доповнення: більшість зазначеного в декларації майна, зокрема автомобілі, нерухомість та грошові кошти — належать чоловікові судді, Віктору Барсуку, який декларував свої активи з 2005 року як фізична особа-підприємець, а з 2007 року — як член сім’ї народного депутата Анжеліки Лабунської. Зокрема, згадані вище земельну ділянку та будинок Марина Барсук отримала у 2023 році за договором дарування від чоловіка.
У 2024 році Барсук фігурувала в публікаціях ЗМІ, які звинувачували її в співпраці з олігархами. У зв’язку з цим суддя заявила про замовну інформаційну кампанію і тиск на судову систему.
Марина Барсук уточнює, що згадані статті публікувалися у форматі масового інформаційного вкиду — упродовж короткого періоду часу одночасно з’являлося до 50 публікацій на день на взаємопов’язаних сайтах із позначкою «Реклама». Це свідчить про організовану інформаційну компанію з метою завдання репутаційної шкоди в період зміни керівництва в суді, де працює Барсук. За цими фактами було відкрито кримінальне провадження, а суддю Барсук визнано потерпілою особою.
Ірина Верещинська (Солом'янський райсуд Києва) декларує майно на $2,06 млн. Більшість активів належить її чоловіку Станіславу Доліду – бізнесмену та депутату Білоцерківської міськради від «Слуги народу». Основні статки – корпоративні права на аграрні компанії та нерухомість.

Фото: Depositphotos
Що відомо про інших мільйонерів у мантіях
Серед інших цікавих фігурантів дослідження та YouControl можна згадати Вікторію Джарти (Господарський суд Києва) сукупні активи якої сягають $1,416 млн. Вона є донькою Василя Джарти, колишнього голови Ради міністрів Криму, соратника Януковича з Партії регіонів. У її декларації згадано про 10,8 млн грн готівки, 12,9 млн грн на рахунках, елітну квартиру в Києві та будинок під столицею.
В коло мільйонерів у мантіях також потрапляє Юрій Чумак (Верховний Суд України), який декларує майно на $1,257 млн, у тому числі – 32,1 млн грн готівки. До роботи в ВСУ він був засновником юрфірми. Цікавий факт: під час повномасштабної війни Чумак вступив у Добровольче формування територіальних громад (ДФТГ) і розповів ЗМІ, як боронить Київ від атак «шахедів».
Мирослава Білак (Верховний Суд України) декларує статки $1,442 млн. Проте значна частина активів належить її чоловіку Даніелю Ендрю Білаку – канадському юристу й інвестору, який мешкає в Україні і під час повномасштабного вторгнення отримав медаль «За сприяння Збройним Силам України». Суддя Білак, зокрема, відома тим, що виступала проти збільшення зарплати одіозного судді Євгена Аблова.
До речі, Євген Аблов, суддя ліквідованого адмінсуду Києва, відомий суперечливими рішеннями та участю в скандалах, задекларував спільні з родиною статки сукупною вартістю $806,6 тис. Зокрема, він зберігає 9,217 млн грн у готівці. У 2025 році Вища рада правосуддя тимчасово відсторонила Аблова від виконання обов'язків.
Отже, запорукою високих статків у деклараціях суддів може бути попередня робота у бізнесі або кошти членів родини. Натомість бідний суддя не обов’язково є чесним. Адже недоброчесні посадовці можуть приховувати справжні статки.