Facebook Pixel

Нардепи захистили боржників від рук колекторів

Верховна Рада ухвалила в другому читанні законопроєкт №4241 про захист боржників при врегулюванні простроченої заборгованості, що посилює вимоги до роботи колекторських компаній.

Відповідно до закону, буде створений публічний реєстр колекторських компаній під урахуванням НБУ. Всі компанії, що займаються врегулюванням проблемної заборгованості, будуть зобов'язані зареєструватися в загальному реєстрі, повідомляє агентство «Інтерфакс-Україна».

Також передбачається контроль НБУ за дотриманням колекторами законодавства. Регулятор матиме право встановлювати додаткові вимоги до взаємодії зі споживачами, захищати права споживачів і розглядати звернення громадян.

НБУ отримав можливість накладати штрафні санкції або виключати порушника з реєстру колекторських компаній у разі порушень.

Відповідно до законопроекту, установи, що кредитують, на етапі підписання договору про споживчий кредит, повинні будуть попереджати клієнта про можливості залучення колектора в разі прострочення платежу з кредиту. Кредитор також має поінформувати про компанію, яка вестиме можливу прострочену заборгованість.

Законопроєкт встановлює виключний перелік способів дозволених видів взаємодії колектора зі споживачем фінпослуг і встановлює обмеження максимальної частоти такої взаємодії.

За порушення цих вимог передбачена відповідальність у вигляді штрафів і виключення з реєстру колекторських компаній.

Глава профільного фінансового комітету ВР Данило Гетманцев раніше відзначав: «Закон забороняє приниження людини при стягненні боргу. Забороняє нічні дзвінки, дзвінки роботодавцю, сусідам, родичам, поширення персональних даних. Дає Нацбанку ефективні повноваження щодо захисту прав людей».

Нацбанк, який брав участь у підготовці документа, раніше підкреслював, що його головною метою є врегулювання діяльності колекторських компаній на законодавчому рівні.

«Сьогодні законодавство не визначає термінів «колектор» або «колекторська діяльність» і не регулює повноваження і правила поведінки таких компаній. Через це трапляються численні порушення прав споживачів фінансових послуг», — зазначав регулятор.

Контекст. Законопроєкт №4241 у першому читанні Верховна Рада взяла за основу наприкінці січня 2021 року. Він встановлює правила роботи колекторів і їхнє регулювання, зокрема, порядок реєстрації колекторської компанії, норми етичної поведінки з боржниками, вимоги до нагляду за колекторської діяльністю, а також санкції за порушення.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉