МВФ проти зниження податків в Україні
Відновлення та реконструкція України потребуватиме величезних фінансових ресурсів, зокрема податків і зборів. З огляду на це МФВ виступає проти їхнього зниження в Україні під час і після війни.
«Відновлення та реконструкція України потребуватиме величезних фінансових ресурсів, про що свідчить нещодавня оцінка збитків і потреб на відновлення. Міжнародне співтовариство готово розділити частину тягаря, але Україна має й надалі виконувати свою частину та посилювати мобілізацію внутрішніх доходів для фінансування соціальних й інфраструктурних потреб, що зростають», – заявив постійний представник МВФ в Україні Ваграм Степанян.
Світовий банк, ООН, Єврокомісія та Україна підрахували, що на відновлення та реконструкцію України після року повномасштабної війни необхідно $411 млрд, що у 2,6 раза перевищує очікуваний валовий внутрішній продукт України у 2022 році. Скорочення податків для активізації бізнесу просто позбавить державу коштів для фінансування соціальних програм і відбудови інфраструктури, що негативно вплине на можливість стійкого економічного зростання після війни.
Нова програма України з МВФ спрямована на посилення бюджетної та податкової дисципліни. Автор ідеї податкової реформи «10-10-10», на яку вже почав реагувати український політикум, заступник керівника Офісу президента Ростислав Шурма вважає, що пункт у Меморандумі про розроблення національної стратегії доходів передбачає «власне податкову реформу, яка забезпечить довгострокове економічне зростання України».
«Безумовно, є тактичне зобов’язання, що ми не маємо запроваджувати якісь окремі додаткові пільги. Ми маємо прибрати пільги, які ми точково давали на період дії воєнного стану. Зокрема, йдеться про 2% з обороту, про пільги під час сплати ПДВ у разі імпорту окремих категорій товарів. Я підтримую це, бо такі пільги справді спотворюють структуру економіки. А те, що нам спільно з МВФ і міжнародними партнерами потрібно розробити нову податкову концепцію, яка дасть поштовх економіці на 10 років, це факт», – сказав Ростислав Шурма.
Ваграм Степанян пояснив, що створення Національної стратегії доходів допоможе погодити мобілізацію доходів з урядовими пріоритетами розвитку та середньостроковими потребами у витратах, зокрема, на реконструкцію та соціальні потреби.
«Для підтримки доходної бази в короткостроковій перспективі основна увага надаватиметься скасуванню заходів, запроваджених в умовах воєнного стану, та реформам у податковій і митній сферах. НСД стане всеосяжною дорожньою картою, що включатиме чіткі цілі щодо забезпечення надходжень та інші цілі політики, які охоплюють як політичні, так і адміністративні реформи», – зазначив він.
Стратегія включатиме:
- Заходи щодо підвищення рівня надання податкових і митних послуг.
- Перегляд спрощеної системи оподаткування для розв'язання проблеми ерозії податків на працю.
- Погодження законодавства щодо ПДВ і акцизних зборів із законодавством ЄС.
- Посилення антикорупційних заходів і процедур управління для усунення ризиків недоброчесності.
- Податкові реформи для післявоєнної реконструкції та інвестицій.