МВФ попередив Офіс президента про можливі проблеми з отриманням траншу

Рон ван Роден. Фото: сайт президента

Глава місії Міжнародного валютного фонду в Україні Рон ван Роден надіслав Офісу президента (ОП) листа, у якому заявив, що через можливі зміни в законодавстві про Національне антикорупційне бюро (НАБУ) фонд перегляне свої дії в країні.

Лист Родена є у розпорядженні «Європейської правди». Інформацію про його наявність виданню підтвердило й анонімне джерело. За його інформацією, Міжнародний валютний фонд (МВФ) надіслав листа безпосередньо заступникам голови ОП Юлії Ковалів та Андрію Смирнову.

Листа надіслали через те, що до законодавства запропонували внести зміни. Йдеться про ті, які розширять підстави для звільнення глави НАБУ. Зокрема, запропоновано внести до таких підстав рішення суду про адміністративне корупційне правопорушення.

Ці зміни, на думку голови місії МВФ в Україні, ставлять під сумнів незалежність відомства, тож і продовження співпраці Фонду з країною також.

«Будь-які законодавчі зміни, які звужують незалежність Бюро, ми сприймаємо як відмову від попередніх антикорупційних зобов'язань і вимагатимемо корегування нової програми», — йдеться в листі.

Варто зазначити, що в листі йдеться про два законопроєкти, які минулого тижня почали готувати до розгляду у Верховній Раді. Автор першого (який підтримав профільний комітет парламенту) — депутат від партії «Європейська солідарність» Олексій Гончаренко та інші, другого — нардепи від «Слуги народу» Олександр Дубінський та Олександр Качура. Обидва проєкти вносять зміни в закон про НАБУ і дозволяють звільнити главу відомства Артема Ситника.


«У МВФ порадили ОП вплинути на процес, оскільки прийняття цих законопроєктів Україною зупинить виконання чинної програми МВФ», — пише видання.

Контекст. Україна розраховує отримати від МВФ близько $8 млрд ($5 млрд у перший рік) за новою трирічною програмою розширеного фінансування EFF, а також пов'язану з нею макрофінансову допомогу від ЄС (500 млн євро) та кредит Світового банку (до $1 млрд).

Умовами МВФ для продовження виділення траншу є відкриття ринку землі, закон про банки, або так званий «антиКоломойський» закон, а також зміни до держбюджету.

Закон про банки Верховна Рада прийняла в першому читанні ще 30 березня. Проте нардепи внесли в нього 16,3 тис. поправок, що затримує його розгляд парламентом. Автором близько 6 тисяч поправок є народний депутат Антон Поляков. Він заявив, що більшість його поправок «технічні», він вніс їх нібито для торгу з владою щодо інших питань.

Щоб обійти процедуру розгляду всіх поправок, 16 квітня Рада змінила регламент (в умовах нинішнього це може заблокувати роботу парламенту на кілька місяців).

Інші пов'язані з МВФ питання Україна розв'язала. Рада 31 березня прийняла закон про ринок землі, який вже підписав Зеленський, а 13 квітня — зміни в держбюджет-2020.

Читати на The Page