Facebook Pixel

Україна досягла необхідних показників та пройшла місію МВФ: що далі

17 лютого 2023 року завершилась місія Міжнародного валютного фонду (МВФ). Представники Фонду зустрілись з українською владою у Варшаві для оцінки результатів діяльності України в рамках програми моніторингу за участю Ради директорів (PMB) щодо середньострокової макроекономічної та структурної політики.

Як повідомив голова Місії Гевін Грей, співробітники МВФ та українська влада досягли угоди про перегляд програми моніторингу за участю ради директорів. Завершення першого та остаточного огляду, який підлягає затвердженню керівництвом МВФ, відкриває шлях до початку обговорення повноцінної програми, яку підтримує МВФ.

Quote«Завдяки спільним зусиллям Уряду України та Національного банку України всі кількісні та індикативні показники на кінець грудня були досягнуті, як і всі п'ять структурних контрольних показників на кінець січня», — повідомив він.

До них відносяться:

  • подання урядом до парламенту пакету законопроектів про податки, спрямовані на збільшення надходжень,
  • вживання Міністерством фінансів заходів щодо вирішення проблеми простроченої заборгованості,
  • розробка концептуальної записки щодо створення мережі соціального захисту,
  • створення наглядової ради «Нафтогазу»,
  • узгодження ключових елементів діагностики банківського сектора.

Якою є економіка України за оцінкою МВФ

За словами Грея, у 2022 році економіка України скоротилася на 30%. Цей показник є меншим за очікуваний. А інфляція в Україні почала сповільнюватися.

Разом з цим, найближчі українські перспективи погіршилися зокрема енше ніж очікувалося раніше, а інфляція почала сповільнюватися. Водночас найближча перспектива погіршилася після затвердження місії в грудні, в тому числі через атаки на критичну інфраструктуру. Проте економіка пристосовується, і протягом року очікується поступове відновлення економіки.

Quote«Фіскальна політика у 2023 році має враховувати більш високі потреби у витратах. Зміцнення податкових надходжень, у тому числі шляхом покращення адміністрування доходів та відновлення податкової політики до довоєнних параметрів, залишається пріоритетним завданням», — повідомив Грей.

Разом з цим, перед Україною стоїть складне завдання щодо відновлення після війни та зміцнення системи соціального захисту. Це має не залишати місця для заходів, що знижують податкові надходження.

Про зовнішню підтримку

За словами Грея, своєчасне надання значних обсягів зовнішньої підтримки мало вирішальне значення для макроекономічної стабільності України. Масштабні виплати залишаться необхідними у 2023 році та в наступні роки для покриття фінансових потреб та забезпечення стабільності.

Зусилля щодо розширення випуску облігацій на внутрішньому ринку мають продовжуватися, щоб допомогти забезпечити стабільну структуру фінансування та усунути залежність від монетарного фінансування.

Як працює НБУ під час війни в Україні

На думку місії МВФ, Нацбанк розумно реагує на надлишок ліквідності в банківській системі, у тому числі шляхом підвищення резервних вимог, та підвищує привабливість активів у національній валюті з метою збереження цінової та зовнішньої стабільності. НБУ в пріоритетному порядку оновлює стратегію розвитку фінансового сектору, одним з ключових елементів якої стане незалежна оцінка активів банків, коли дозволять умови.

Quote«Повноцінна програма МВФ сприятиме зусиллям українського уряду щодо вступу до ЄС. Зокрема, необхідно просувати ініціативи щодо проведення реформ для підвищення продуктивності та конкурентоспроможності приватного сектору, щоб допомогти закласти основу для впевненого повоєнного зростання на тлі прогресу на шляху до вступу до ЄС», — повідомив Грей.
Подякувати 🎉