Росія може продовжити транспортування газу через українську газотранспортну систему, не укладаючи контракту. Однак якщо таке відбудеться, то Україна негайно зафіксує це юридично.
Про це заявив міністр енергетики та захисту навколишнього середовища Олексій Оржель в ефірі ICTV.
За його словами, українська сторона вже обговорювала зі своїми європейськими партнерами варіанти, коли Росія використовує українську ГТС без укладення контракту.

«Ми з європейцями опрацьовуємо цей сценарій... Якщо газ буде йти – це буде контрабанда. Тобто у нас немає відносин, і формально через нашу територію провозять певну товарну продукцію. Разом із тим ми намагаємося показати, що ми максимально готові до підписання договорів. Ми максимально конструктивні. Якщо, наприклад, «Газпром» говорить, а яким же буде тариф, то ми взагалі даємо матрицю тарифів, залежно від обсягів та строків, які вони хочуть прокачати», – зазначив міністр.
Окрім цього, Оржель назвав пропозицію щодо контранту на транзит неприйнятною для України, адже у такому разі Україні треба відмовитися від арбітражів і підписати договір лише на один рік.
Російський «Газпром» 18 листопада запропонував «Нафтогазу» продовжити контракт або укласти на рік новий договір про транзит газу через Україну. У відповідь в «Нафтогазі» заявили, що дійсно отримали факсом від російської компанії пропозицію. Відповідь на неї українська компанія надасть після аналізу.
Контекст
- На початку наступного року між «Нафтогазом» і «Газпромом» закінчується 10-річний транзитний контракт. Росія зараз активно просуває газопроводи «Північний потік — 2» і «Турецький потік», які мінімізують поставки в Європу через Україну. Транзит російського газу через Україну приносить країні близько $3 млрд щорічно.
- Наприкінці липня агентство Reuters повідомило, що Москва хоче укласти з Києвом короткостроковий контракт (на рік) на транзит газу в Європу. Розрахунок «Газпрому» простий – виграти час для завершення будівництва трубопроводів в обхід України.
- На початку жовтня прем'єр-міністр України Олексій Гончарук говорив, що продовження на рік газового транзитного контракту між Україною та Росією на старих умовах є неприйнятним, оскільки країна розраховує на довгострокову угоду з «Газпромом».
- У Брюсселі 28 жовтня відбулися тристоронні переговори про транзит газу через Україну. Заступник голови Європейської комісії Марош Шефчович заявив, що розчарований результатами переговорів. За його словами, вони не були продуктивними, оскільки російська сторона не встигла ознайомитися з необхідними документами. «Нафтогаз» на цій зустрічі зазначив, що новий транзитний контракт повинен укладатися з новим оператором української газотранспортної системи. А російська сторона знову заявила, що для підписання нового договору необхідно переглянути рішення Стокгольмського арбітражу.
- Згідно з рішенням арбітражу в 2018 році (та з урахуванням взаємозаліку), «Газпром» повинен заплатити «Нафтогазу» близько $2,6 млрд. Проте пізніше Росія подала апеляцію на це рішення. Україна все ще намагається стягнути цю суму.
- Президент Росії Володимир Путін 30 жовтня заявив, що потрібно обнулити судові претензії в Стокгольмському арбітражі між українським «Нафтогазом» та російським «Газпромом», які пов'язані з врегулюванням проблеми боргу та підписанням контрактів на транзит і постачання газу.
Минулого року Росія скоротила транзит газу через Україну до 86,5 млрд кубометрів (-7,1% до 2017-го): у Європу – 83,8 млрд кубометрів, в Молдову – 2,9 млрд кубометрів.