Facebook Pixel

Міцна гривня уповільнила інфляцію. Нацбанк назвав основні причини

Минулорічне зміцнення гривні вплинуло на споживчі ціни і зумовило уповільнення інфляції. Також позначилося зниження цін на енергоносії та збільшення кількості сирих продуктів харчування на ринку. Рівень інфляції склав 5% ± 1 відсотковий пункт.

Згідно з повідомленням Нацбанку, завдяки зміцненню гривні ціни на деякі непродовольчі товари — одяг, взуття, автомобілі та техніку — знизилися на 5-12%. Однак трохи збільшилися на меблі, квіти, посуд, медикаменти та побутову хімію.

Також сповільнилося зростання цін на чай, макарони, рибу та морепродукти. Загалом ріст цін на продукти харчування з високим рівнем обробки сповільнився до 4,6% рік до року.

Збільшення витрат бізнесу на оплату праці вплинуло на зниження темпів зростання вартості послуг на рівні 11,5% р/р .

Водночас високими темпами зростала вартість освіти, телебачення, медичних послуг та мобільного зв’язку. Крім того, прискорилося здорожчення ритуальних, нотаріальних та фінансових послуг, а також послуг готелів.

Зміцнення гривні вплинуло і на прискорення зростання вартості оренди житла, туристичних послуг, інтернету тощо.

Темпи зростання цін на сирі продукти харчування знизилися до 1,1% р/р. А курс гривні, що зміцнилася, позначився на зниженні цін на фрукти.

Алкоголь та тютюнові дорожчали повільніше. Загалом зростання цін на адміністративно регульовані товари та послуги знизилося до 8% р/р. Падіння цін на паливо сповільнилося до 6,1% р/р.

Низький рівень інфляції, за словами міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофія Милованова, створить додатковий стимул для економічного зростання. Також це дає підстави для продовження зниження відсоткових ставок у найближчі місяці.

Контекст. Нацбанк наприкінці січня поліпшив прогноз інфляції на 2020 рік з 5% до 4,8%. У грудні 2019 року Держстат зафіксував дефляцію у 0,2% і базову інфляцію «мінус» 0,3%.

Загалом за 2019 рік інфляція знизилася до 4,1% з 9,8% 2018 року.

Подякувати 🎉