Інфляція в Україні в січні склала 0,2% (проти 1% у січні 2019-го), що призвело до її зниження в річному вимірі до 3,2% з 4,1%.
Згідно з даними Держстату, базова інфляція (без урахування зміни нормативно регульованих цін) у січні залишилася на від'ємному рівні – «мінус» 0,2%, унаслідок чого базова інфляція в річному вимірі також впала до 3,3% з 3,9%.
Зміни цін (у % до попереднього місяця)

Основні фактори зміни цін у січні:
- Ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 0,5%. Найбільше (на 6,6%) подорожчали овочі. Водночас на 1,5-0,3% подешевшали яйця, цукор, свинина, рис, риба та продукти з риби, олія.
Зміна цін на продукти харчування та безалкогольні напої
- Алкоголь і тютюнові вироби подорожчали на 0,8%, що пов'язано з подорожчанням тютюнових виробів на 1,7%.
- Одяг і взуття подешевшали на 5,6%.
- Зростання цін (тарифів) на житло, воду, електроенергію, газ та інші види палива на 1,7% відбулося переважно за рахунок підвищення цін на природний газ на 10,7%. На 2,9% впали ціни на опалення.
Зміна цін на житло, воду, електроенергію, газ та інші види палива
- Зниження цін на транспорт на 0,7% насамперед зумовлене здешевленням палива та мастил на 4,0% та проїзду на залізничному транспорті на 1,5%. На 1,4% подорожчав проїзд на автомобільному транспорті.
Зміна цін на транспорт

3,2% в січні – це, з одного боку, добре: низька інфляція. А з іншого боку, це означає, що НБУ підтримував у минулому завищений рівень процентної ставки, що певною мірою пригнічувало економічне зростання. Цікаво, що ще в травні були заклики до більш активного зниження облікової ставки, і не тільки від голови Ради НБУ, а і від експертного співтовариства. Комусь доведеться вибачатися.

Низька і контрольована інфляція – це запорука економічного зростання в довгостроковому періоді і умова для низьких номінальних і реальних процентних ставок. В економічній історії майже немає прикладів сталого економічного зростання з високими темпами в умовах значної інфляції. Саме тому уряд і надалі буде підтримувати політику низької і стабільної інфляції як необхідної передумови для економічного зростання. При цьому, оскільки інфляція опустилася нижче за цільовий діапазон НБУ, є підстави для продовження зниження процентних ставок у найближчі місяці. Це буде створювати додаткові стимули для прискорення економічного зростання.
Контекст
Нацбанк наприкінці січня поліпшив прогноз інфляції на 2020 рік з 5% до 4,8%.
У грудні 2019 року Держстат зафіксував дефляцію 0,2% і базову інфляцію «мінус» 0,3%.
Загалом за 2019 рік інфляція знизилася до 4,1% з 9,8% у 2018 році.