Литва та Польща добудували газовий інтерконектор GIPL. Фото: ambergrid.lt
Литва та Польща добудували газовий інтерконектор GIPL (Gas interconnection Poland-Lithuania) через Сувалкський коридор.
Підсумковий акт про завершення будівництва МГП GIPL було отримано Amber Grid 31 грудня 2021 року. Весь 165-кілометровий газопровід до кордону з Польщею був заповнений технологічним газом, повідомив Amber Grid, оператор газотранспортної системи Литви.
«Золотий шов» на МГП GIPL, що ознаменував з'єднання ГТС Литви та Польщі, було зварено в жовтні 2021 року. Проте на той час у Литві було виконано приблизно 95% будівельних робіт: завершувався монтаж обладнання, готувалося його тестування.
Amber Grid уточнює, що GIPL буде введено в експлуатацію в середині 2022 року. Точнішу дату буде оголошено за погодження з польським оператором ГТС Gaz-System, коли будівництво всієї сполучної інфраструктури наближатиметься до запуску.
Що таке Gas interconnection Poland-Lithuania — GIPL
Будівництво магістрального газопроводу GIPL неквапливо почалося в січні 2020 року, але потім прискорилося.
Траса газової магістралі GIPL проходить від компресорної станції (КС) Яунюнай у Литві до КС Холовчице в Польщі.
Загальна довжина газопроводу становить майже 508 км, діаметр труби — 700 мм.
Максимальний робочий тиск на польській ділянці становить 8,4 МПа, на литовській — 5,4 МПа.
Пропускна потужність у напрямку з Польщі до Литви складе 2,4 млрд кубометрів на рік, у зворотному напрямку — 1,9 млрд кубометрів на рік.
Значення GIPL
Проєкт GIPL має для Литви важливе значення. Раніше ГТС Литви була інтегрована трубопроводами лише в східному напрямку, не маючи зв'язку з ЄС.
Залежність від трубопровідного газу з РФ дуже обтяжує Литву. Для зниження залежності литовці реалізували плавучий регазифікаційний термінал «Незалежність». Проте постачання СПГ цим каналом дуже дорогі.
Завдяки GIPL Литва отримує доступ до ГТС ЄС і стає транзитною країною для постачання газу з Польщі до інших країн Балтії з можливістю з'єднання інтерконектором Balticconnector.
Польщі проєкт GIPL дасть змогу отримати доступ до нових ринків збуту газу, який країна отримуватиме через СПГ-термінал у Свіноуйсьці та із шельфу Норвегії через МГП Baltic Pipe, що добудовується.
ЄК визнала GIPL і Balticconnector проєктами, що становлять спільний інтерес (PCI), також обидва газопроводи є частиною плану об'єднання Балтійського енергетичного ринку з газу (Baltic Energy Market Interconnection Plan in gas, BEMIP Gas).