Верховна Рада України на пленарному засіданні 13 липня розгляне проєкт закону про легалізацію медичного канабісу №7457. Думки українців про доречність і правильність ухвалення відповідного закону розділилися.
Одні вважають, що канабіс допоможе усім, хто страждає від війни, а інші переконані, що це маніпуляція влади для реалізації бізнес-інтересів.
Підтримка європейських лікарів та відомих українців
До спікера ВР Руслана Стефанчука звернулася Європейська коаліція за справедливу та ефективну політику щодо наркотиків (ENCOD), інформує благодійний фонд «Пацієнти України».

«Шановні народні депутати України, тисячі пацієнтів у всьому світі вже пройшли лікування препаратами з коноплі. За словами лікарів, загалом це пацієнти з понад 50-ма різними захворюваннями», — йдеться в повідомленні.
Вони виділили 5 розладів, у втамуванні яких може допомогти медичний канабіс:
- Хронічний біль, зокрема й біль через пошкодження нерва або мігрень;
- Психічні розлади, зокрема, ПТСР, депресія та сон-розлади;
- Неврологічні розлади — епілепсія або спастичність внаслідок параплегії;
- Хронічні запальні захворювання — ревматоїдний артрит або виразковий коліт;
- Нудота і втрата апетиту внаслідок різних причин.
Українців, які потребують медичний канабіс для лікування, підтримав Міжнародний альянс з канабіноїдних препаратів (IACM). Відповідний лист від дослідника медичних властивостей німецького професора Франьо Гротенгермена отримав БФ «Пацієнти України».
«У моїй практиці є багато пацієнтів з посттравматичним стресовим розладом, яких я дуже успішно лікую канабісом. Поліпшується сон, зменшуються або зникають кошмари повністю. Ці пацієнти сприймають канабіс як велике благословення для подолання їхніх проблем», — зазначив професор.
Ухвалення легалізації медичного канабісу підтримали й лікарі-онкологи. Андрій Безносенко, онкохірург та завідувач науково-дослідного відділення пухлин органів черевної порожнини Національного інституту раку, написав відповідний пост на своїй сторінці у Facebook.
«Ми — директори, медичні директори, головні лікарі онкологічних закладів України, керівники онкологічних професійних асоціацій — звертаємося до Народних депутатів України з проханням і вимогою — дозволити виробництво та застосування в Україні медичного канабісу та ліків на його основі. Саме від вас сьогодні залежить якість життя українців з онкологічними хворобами!», — зазначається у відкритому листі.
Фахівці зазначили, що в Україні зареєстровано понад 1 мільйон пацієнтів із онкологічними захворюваннями. За їхніми словами, сотні тисяч пацієнтів потребують ліків на основі медичного канабісу
Військові, громадські активісти, журналісти, народні депутати й знаменитості висловилися зв ухвалення законопроєкту №7457. Серед них — журналістка Яніна Соколова, шеф-кухар Євген Клопотенко, лідер гурту «Друга ріка» Валерій Харчишин, нардепка Ольга Стефанишина, журналіст-розслідувач Михайло Ткач і не тільки.
У дописах в соцмережах вони розповідають про необхідність використання медичного канабісу для пацієнтів та військових із ПТСР. Про свій досвід вживання медичного канабісу під час боротьби з онкозахворюванням розповіла Яніна Соколова.
«На третій день зле так, що не допомагає жоден із препаратів знеболення. Найсильніші пластирі та ін’єкції не давали жодного повного знеболювального ефекту. Навпаки. Давали побічну дію. Блювоту, висипку і купу різних шлункових наслідків. Хотілося лізти на стіни. Викручувало тіло так, ніби сотні бджіл жалять судини. Все це було до покупки моїм другом сигарети з олією канабісу всередині. Це був просто подих спокою. Без побічної дії. Хіба що їсти хотілося», — каже Соколова.
Критика законопроєкту серед колишніх та чинних представників влади
Звісно є й «інша сторона медалі», про яку також говорять представники політики України. Зокрема, ексголова ВР Дмитро Разумков переконаний, що уряд має достатньо повноважень, щоб забезпечити українських воїнів та мирне населення необхідними ліками.
«Це про намагання під правильними гаслами протягнути «тему» окремих представників влади! Легалізувати марихуану. Та бажання створити ще одну потенційну корупційну історію», — зазначив Разумков.
Ольга Богомолець, засновниця Bogomolets Clinic і нардепка VIII скликання, також доволі скептично ставиться до ймовірного ухвалення законопроєкту №7457.
«Всі ці заяви щодо «легалізації медичного канабісу» насправді є не більш ніж спекуляцією і маніпуляцією. Маємо справу з використанням реальних потреб хворих людей для просування мільярдного надприбуткового бізнесу в Україні. Цей бізнес лобіюється на найвищому рівні», — сказала Богомолець.
Під егідою легалізації медичного канабісу «Україну хочуть зробити новою Колумбією в центрі Європи», вважає Богомолець.
«Не варто робити з нашої країни місце для наркотрафіку і наркосировинний придаток ані для Сходу, ані Заходу, ані Півночі, ані Півдня», — зазначила вона.
Нардепка та очільниця фракції «Батьківщина» Юлія Тимошенко ще два роки тому критикувала законопроєкт.
«Це велика брехня, тому що постановою Уряду ще з початку незалежності України всі наркотичні засоби, зокрема канабіс, визначені як такі, що можуть використовуватися для медичних цілей», – зауважила Тимошенко.
Нагадаємо, 28 червня президент України Володимир Зеленський, виступаючи у Верховній Раді, підтримав легалізацію медичного канабісу в Україні. На його думку, це необхідно для реабілітації сотень тисяч українців, що страждають від війни.