
Коронавірус у світі: останні новини про COVID-19 з 4 до 11 квітня. Фото: pixabay
Вакцинація проти коронавірусу, на думку вчених, має стати основною зброєю в боротьбі з COVID-19. Однак досі є ризики побічних ефектів після вакцинації для алергіків, надто молодих або літніх пацієнтів. Це змушує дослідників шукати альтернативні методи лікування коронавірусу.
Пошук усе нових і нових препаратів проти коронавірусу та його наслідків залишається основним завданням для світової спільноти. зібрало останні новини про лікування коронавірусу за тиждень із 4 до 11 квітня 2021 року.
Нові штами коронавірусу
У світі майже кожного тижня виявляють нові штами коронавірусу. Так, у США зареєстрували перший випадок зараження новим штамом коронавірусу з Індії. Цей різновид вірусу має подвійну мутацію. Одна з мутацій схожа на ту, яку знайшли в штамі в Каліфорнії. А друга нагадує ту, яка є в бразильському та південноафриканському варіантах.
Поки що вченим невідомо, чи може новий штам спричиняти повторне інфікування або протистояти антитілам. Однак відомо, що він має більшу заразність.
Водночас новий штам було помічено й у Румунії. Новий варіант має характеристики британського штаму коронавірусу. Проте ця мутація може допомогти вірусу знижувати ефективність вакцин.
Побічні ефекти вакцини Johnson & Johnson
У США тимчасово припинили роботу центри вакцинації в Північній Кароліні та Колорадо через побічні ефекти після щеплення вакциною Johnson & Johnson.
Однак вчені поки що не можуть відповісти, чи були пов'язані побічні ефекти з вакциною. У 18 пацієнтів у Північній Кароліні виникли побічні реакції, в 14 з них вони були незначними.
У центрі в Колорадо побічні реакції виявили в 11 осіб, двоє з них потрапили до лікарні. У компанії заявили, що детально вивчають усі повідомлення про побічні ефекти від вакцини.
Протипаразитарний препарат проти коронавірусу
Вчені припустили, що протипаразитарний препарат ніклозамід може стати ефективним кандидатом для лікування коронавірусу.
Компанія CNPharm переробила протигельмінтний препарат для його кращого всмоктування в організмі. За словами дослідників, ніклозамід може допомогти в лікуванні коронавірусу — дослідження його ефективності вже проводяться.
CNPharm підписала угоду з DT&CRO — організацією, що проводить клінічні дослідження, про випробування в грудні. Це буде вже друга клінічна стадія випробувань.
Daewoong Pharmaceutical також перепрофілює ніклозамід як препарат Covid-19 DWRX2003. За словами представників Daewoong, новий препарат пригнічує розмноження вірусів, активуючи аутофагію клітин. У компанії заявили, що препарат показав негайну противірусну та протизапальну дію в доклінічному дослідженні хом'яків.
Після завершення першої фази досліджень в Індії Daewoong проводить випробування в Кореї, Австралії та на Філіппінах.
Лазер проти коронавірусу
Хірург-ортопед, доктор Скотт Зігман зі США вирішив застосувати холодну лазерну терапію до тих, хто страждає на гострий і тривалий коронавірус.
Раніше Зігман вважав терапію холодним лазером ефективним лікуванням для своїх пацієнтів, які страждали як від гострого, так і від хронічного болю та запалень. Наприклад, лазерна терапія, за його словами, може зменшити час відновлення після вивиху щиколотки на 50%.
У середині квітня минулого року, у розпал першої хвилі пандемії, коли лікарні були переповнені пацієнтами, Зігман замислився над тим, як коронавірус впливає на організм. Знаючи про те, наскільки добре працює лазер у разі гострого запалення, Зігман звернувся до Ради з етики досліджень загальної лікарні Лоуелла з проханням дозволити використання лазера для лікування пацієнтів із коронавірусом.
Управління з контролю за продуктами та ліками США схвалило дослідження на десяти пацієнтах із пневмонією, спричиненою коронавірусом.
З десяти пацієнтів п’ятеро отримували лазерне лікування легень упродовж 14 хвилин один раз на день протягом чотирьох днів поспіль. Інші п’ятеро діяли як контрольна група, отримуючи стандартну підтримувальну терапію, як і інші пацієнти лікарні з коронавірусом.
За словами Зігмана, уже в першого пацієнта під час лікування почала зростати насиченість киснем. А вже після четвертого сеансу його стан покращився і його виписали до реабілітаційного центру.
Подібні результати були й в інших пацієнтів, які отримували лікування лазером. Рентген грудної клітки показав поліпшення стану після чотирьох днів лікування настільки, що наступного дня всіх їх виписали додому.
Водночас троє пацієнтів із контрольної групи опинилися на апаратах штучної вентиляції легень у відділенні інтенсивної терапії, двоє з них померли, а одному знадобилося ще десять днів, щоб одужати.
Терапія працює завдяки стимулюванню клітинних мітохондрій до збільшення виробництва аденозинтрифосфату (АТФ) у циклі Кребса, який містить ферменти, що є чутливими до світла. Це сприяє збільшенню метаболізму клітини, допомагаючи їй будувати протизапальні білки, які блокують утворення цитокінів, або протизапальні білки, що утворюються як відповідь організму на коронавірус.
Попри невелику кількість учасників Зігман зазначив, що під час дослідження було проведено значний аналіз.
Рентгенівське випромінювання в дослідженнях ліків проти коронавірусу
Німецькі дослідники використали кільце для рентгенівського випромінювання PETRA III для дослідження ефективності препаратів проти коронавірусу. Робота дослідницької групи, очолюваної Алке Ментом із Центру лазерних наук про вільні електрони при DESY(Гамбург, Німеччина), не була зосереджена на нових, поки що невідомих сполуках для лікування.
Натомість команда намагалася відібрати майже 6 тис. відомих активних речовин, які вже були схвалені для лікування інших захворювань, щоб побачити, чи можна їх якось змінити для боротьби з коронавірусом.
Дослідники шукали, зокрема, сполуки, які можуть зв'язуватися з основною протеазою вірусу SARS-CoV-2. Протеаза являє собою білкові «ножиці», що використовуються вірусом для відсікання поліпротеїнів, перекладених із вірусної РНК у клітині хазяїна на певні ділянки, а отже, створення нових копій вірусу. Винайдення способу вимкнення цього механізму зможе утримати вірус від розмноження та зупинити зараження.
Визначення того, чи зможе кандидат на ліки ефективно відсікати протеазу вірусу, вимагає детального вивчення з допомогою рентгенівської дифракції структури білків лікарського засобу.
Щоб зробити цю масштабну роботу зручною та розумною за часом, дослідники покладалися на джерело світла PETRA III у DESY. PETRA III — це накопичувальне кільце синхротронів.
Технічне обладнання на променевій лінії PETRA III P11 містить роботизовану руку, яка може виконувати повністю автоматизовану зміну зразків. Ця спеціалізована рентгенівська оптика дає змогу ідентифікувати 3D-структуру білків з атомною точністю.