Президент Володимир Зеленський увів у дію рішення РНБО про введення санкцій щодо низки громадян України в рамках боротьби з контрабандою.
До санкційного списку, крім фізосіб, потрапили й російські компанії, зокрема ті, що працюють на території окупованого Криму. Про це йдеться в повідомленні пресслужби Офісу президента.
Українці, які потрапили під санкції
- Іван Бокало. Ексочільник Рава-Руської митниці. Був звільнений із лав Державної митної служби України в грудні 2010 року. Тоді Бокало заявив, що впродовж останніх чотирьох років займається приватним бізнесом і за останній рік заробив 1,259 млн грн.
- Валерій Пересоляк. Ексзаступник керівника управління ризиків і протидії правопорушенням Закарпатської митниці, звільнений 2016 року. У 2015 році заснував футбольний клуб «Минай». Про Пересоляка як куратора контрабанди говорили на засіданні комітету з питань фінансів, податкової та митної політики. Після понад десяти років служби на митниці під час звільнення Пересоляк задекларував 13 земельних ділянок в Ужгороді та Закарпатській області загальною площею понад 10 тис. квадратних метрів.
- Юрій Кушнір. Підприємець, засновник фірми «Чернівецький завод будівельних матеріалів» і охоронного агентства «Сокіл». У 2010 році був обраний депутатом від Партії регіонів до Чернівецької облради. У 2020 році був фігурантом справи про хабар ексголові облради в розмірі $200 тис. Згідно з рішенням Верховного суду, тодішній голова Чернівецької обласної ради від партії «Батьківщина» Іван Мунтян за гроші Кушніра мав сприяти передачі в оренду санаторію «Брусниця» на 49 років. Під час обшуків у Кушніра було вилучено $64 тис.
- Олександр Єремечук. Буковинський підприємець. За інформацією місцевих ЗМІ, він начебто був наглядачем від «Народного фронту» за контрабандою на Буковині. Також, за даними ЗМІ, він контролював потоки товарів широкого вжитку з Китаю та Туреччини.
- Орест Фірманюк. Закарпатський бізнесмен, якого називають організатором «сірих» митних схем у контрабанді господарських товарів і тканин. Ексголова митниці Максим Нефьодов в інтерв’ю охрестив його одним із «головних контрабандистів».
- Вадим Альперін. Одеський бізнесмен. У 2019 році САП звинуватила його в ухиленні від сплати податків, зборів і створенні злочинної організації. У листопаді 2017 року президент Інституту права та суспільства Юрій Кармазін заявив, що Альперін причетний до низки компаній, які нібито ввозили товари в Україну за заниженими митними платежами.
- Олександр Чудаков. Фігурант кримінальної справи про контрабанду цигарок. Під час контрабанди в документах вказувалося, що Чудаков є працівником Служби безпеки України, який супроводжує переміщення цигарок. У вересні 2018 року цигарки вивезли зі складу «Агат 2016». Після цього їх продавали в Україні через інтернет-магазини, а більшу частину вивезли за кордон.
- Віктор Шерман. Одеський бізнесмен, фірми якого займаються морськими вантажоперевезеннями. Значною мірою спеціалізувався на імпорті одягу, переважно з Китаю. Місцеві ЗМІ називають Шермана одним із партнерів Вадима Альперіна.
- Олександр Кравченко. Ексзаступник керівника Херсонської митниці.
- Володимир Дідух. Львівський кримінальний авторитет. Є колишнім спонсором «Свободи», хоча в самій партії це заперечують.
Російські компанії, які потрапили під санкції
За рішенням РНБО під санкції потрапили 79 компаній, серед яких 11 російських:
- російська федеральна агенція «Росспівробітництво»;
- авіакомпанія «Волга — Дніпро»;
- технічна база «Зірочка»;
- «СНАБКОМ»;
- суднобудівне підприємство «Дальзавод»;
- «514 авіаційний ремонтний завод»;
- «322 авіаційний ремонтний завод»;
- «Спецагрегати»;
- «Завод Молот-Механіка»;
- «Севмормаш-2М»;
- «Севастопольський агрегатний завод».
Обмеження для компаній і фізосіб триватимуть три роки. Зокрема, їхні рахунки та майно буде заблоковано, обмежено торговельні операції, анульовано або зупинено дію ліцензій та інші дозволи.
Водночас, згідно із законом «Про санкції», застосування таких заходів щодо громадян України є можливим лише в разі здійснення ними терористичної діяльності, зазначила президент Асоціації адвокатів України Зоя Ярош.
Проте контрабанда не є терористичною діяльністю, тому вона вважає цей указ таким, що суперечить закону.