Facebook Pixel

Справу про розкрадання 1,2 млрд грн VAB-банку передали до суду: подробиці

САП і НАБУ скерували до суду справу щодо VAB-банку. У ній йдеться про розкрадання 1,2 млрд грн стабілізаційного кредиту банку.

Про це пише пресслужба САП.

Кого судять у справі VAB-банку

Зокрема, у справі судитимуть 15 осіб. З-поміж них — екс-перший заступник голови Нацбанку України Олександр Писарук, який на той момент очолював і досі очолює правління «Райффайзен Банку», член ради НБУ Микола Каленський, екскерівниця департаменту банківського нагляду НБУ Алла Шульга. Крім них про підозру було повідомлено ще п'ятьом особам: голові наглядової ради та заступнику голови правління VAB-банку, а також трьом посадовим особам приватних компаній, пов'язаних із власниками банку. НАБУ повідомило їм про підозру ще в листопаді 2019-го й травні 2021 року.

Які деталі справи VAB-банку

VAB-банк 7 жовтня 2014 року оголосив про свої фінансові проблеми. За даними САП і НАБУ, того самого жовтня 2014 року банк звернувся до НБУ з проханням надати стабілізаційний кредит у розмірі 1,2 млрд грн. НБУ надав кредит VAB-банку під заставу нерухомого майна. Однак чомусь це не спрацювало. 21 листопада 2014 року НБУ визнав VAB-банк неплатоспроможним і ввів у банку тимчасову адміністрацію.

На думку НАБУ і САП, це сталося через те, що кредит був розкрадений керівництвом VAB-банку та НБУ. Тодішні співробітники НБУ «закрили очі» на те, що VAB-банк не надав необхідні документи для отримання кредиту. А вартість нерухомого майна «на папері» було завищено у 25 разів. Вона становила 72,62 млн грн, а не 1,8 млрд грн. Сам кредит, узятий на строк 2 роки, так і не було повернуто.

Що відомо про власників VAB-банку

Власником мажоритарного пакета акцій (понад 82%) зазначено українського бізнесмена Олега Бахматюка. Він є власником фінансово-промислової групи UkrLandFarming. За даними Youcontrol, група об’єднує 273 компанії. Зокрема, до неї входить один із найбільших агрохолдингів в Україні «Авангард». Компанії обробляють понад 500 тис. га землі. Також група є одним із найбільших виробників яєць в Україні з обсягом продукції 2 млрд яєць на рік. Група посідає монопольне становище на українському ринку виробництва сухих яєчних продуктів із часткою 88%. Також Бахматюк володіє мережею з 23 елеваторів, які одночасно можуть зберігати 2,6 млн тонн збіжжя.

Зараз Бахматюк перебуває у Відні. ВАКС заочно арештував бізнесмена за підозрою в наданні у 2015 – 2016 роках 722 млн грн неправомірної вигоди голові Державної фіскальної служби Роману Насірову.

Інший власник – кіпрська Kirkville Management Lmd, якій належать 6% акції.

Що говорить про справу VAB-банку її власник

Бахматюк відкидає всі звинувачення. В інтерв’ю ЕП у січні 2022 року він говорить, що віддав під зобов’язання завод вартістю $20 млн і взяв кредит під особисту поруку. На думку Бахматюка, справа є політичним замовленням ексголови ОП Андрія Богдана.

Quote«Богдан, бачачи мене вперше в житті, припустився надзвичайного хамства в стилі «хто ти такий і що ти тут робиш». Ми посварилися. Я зрозумів, що даремно прийшов на зустріч і нажив ворога», — розповів Бахматюк.
Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉