Кабмін поклав публічні спецобов’язки (PSO) з постачання електроенергії для потреб населення з 1 липня 2019 року до 31 грудня 2020 року на державні енергокомпанії «Енергоатом», «Укргідроенерго» та оператора системи передачі «Укренерго».
Рішення прийняли на засіданні уряду 5 червня. Воно буде допрацьоване протягом одного дня, передає «Інтерфакс-Україна».
Це повинно запобігти зростанню ціни для населення на новому ринку, вважає прем’єр-міністр Володимир Гройсман.
При цьому міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик пояснив, що покласти PSO на приватні енергокомпанії неможливо, адже компенсувати низькі ціни для населення – 1,06 грн. за кВТ-год — можуть лише ті енергокомпанії, у яких відпускний тариф ще менший.
«Теплова генерація не може реалізовувати електроенергію за 1,06 грн з кВт-год, маючи найвищий відпускний тариф, зокрема понад 1,6 грн за кВт-год», — сказав міністр.
Також Насалик зазначив, що приватні енергогенеруючі компанії будуть опосередковано нести витрати з PSO, оплачуючи тариф «Укренерго».
Також з 1 липня запрацює ринковий механізм формування цін на продукцію теплових енергокомпаній, який скасовує застосування формули Роттердам+.
Згідно з проектом постанови, текст якого є у розпорядженні агентства, «Енергоатом» буде продавати на електронних аукціонах для цілей виконання PSO не більше 60% своєї електроенергії, «Укргідроенерго» – не більше 20%.
Ця електроенергія буде реалізовуватися постачальникам універсальної послуги (ПУУ) для подальшого перепродажу населенню за ціною, що не перевищує встановленого Нацкомісією з енергетики рівня.
ПУУ будуть купувати на аукціонах не більше 80% електроенергії, необхідної для забезпечення побутових споживачів. Решта — компенсується за рахунок тарифної виручки «Укренерго». Обсяги PSO буде визначати Нацкомісія.
Покласти на «Енергоатом» та «Укргідроенерго» спецзобов’язання з постачання е/е для населення до кінця 2020 року ще у травні запропонувало Міненерго.