Транш від МВФ, бюджет та допомога бізнесу у карантин: головне з інтерв'ю міністра фінансів Марченка

Інтерв'ю Сергія Марченка для BBC 27 листопада. Фото: Міністерство фінансів

Інтерв'ю Сергія Марченка для BBC 27 листопада. Фото: Міністерство фінансів

Міністр фінансів Сергій Марченко дав інтерв'ю ВВС News Україна. У ньому він розповів, чи варто чекати на кошти МВФ цього року, що відбувається з бюджетом на цей рік, чому кошти з коронавірусного фонду витрачають на дороги та хто повинен виплачувати надбавку 300% лікарям.

The Page зібрало найцікавіші цитати очільника Мінфіну.

Транш від МВФ

За словами міністра, Україна навряд чи отримає черговий транш від МВФ в 2020 році. Найбільш вірогідним є сценарій, у якому уряд домовиться з фондом цього року, однак транш держава отримає лише у 2021-му. Водночас, якщо вдасться налагодити зв'язок із МВФ, то Україна зможе отримати кошти від Всесвітнього банку.

Telegram Logo

«Більш імовірним сценарієм, я би сказав, дуже високо ймовірним, що нам вдасться домовитися у поточному році про місію, і ці кошти будуть вже в наступному році. Питання навіть не в транші, питання в меседжах і взаємодії».

Сергій Марченко

Сергій Марченко

міністр фінансів України

Умовами чергового траншу є рішення трьох ключових питань — щодо роботи Національного антикорупційного бюро, ухвалення бюджету на наступний рік та діяльності Нацбанку. За словами міністра, вони або вже вирішені, або вирішуються.

Однак ненадходження коштів від МВФ призвело до браку $3 млрд у бюджеті.

Google News Logo Підписуйтесь на нас в Google News!

«У нас ці кошти, звичайно, передбачені в бюджеті. До того ж, у нас були передбачені два транші від МВФ. Ми виконали усі структурні «маяки» для першого перегляду. Звичайно, зараз уже є інші структурні «маяки», щодо яких ми ще в процесі виконання».

Сергій Марченко

Сергій Марченко

міністр фінансів України

Виконання бюджету

За словами Марченка, у бюджеті-2021 немає ніякої діри, ба більше, план по прибутках держбюджету цього року взагалі буде перевиконаний. У Мінфіну є декілька планів, як закінчити цей рік, щоб максимально профінансувати всі видатки.

«Діра — це коли у вас доходи не виконуються. А в нас план по доходах державного бюджету цього року буде перевиконаний».

Сергій Марченко

Сергій Марченко

міністр фінансів України

Також він зазначив, що міністерство справляється власними силами з фінансуванням дефіциту держбюджету. За останні 12 місяців ніколи не виникало питання, яким чином Міністерство фінансів закриває нестачу ліквідності з дефіциту коштів, наголосив Марченко.

«Станом на сьогодні мова може йти про незначні затримки на незначні суми. Ні про які суми у десятки мільярдів гривень, як ідуть інсинуації в пресі, не йдеться. Є окремі затримки, але вони також вирішуються. І в нас є розуміння того, яким чином ми формуватимемо ліквідність для проведення видатків у грудні».

Сергій Марченко

Сергій Марченко

міністр фінансів України

Допомога бізнесу в умовах коронавірусу

Президент Володимир Зеленський подав до Ради законопроєкт, який передбачає допомогу робітникам та підприємствам у період коронавірусу, якщо будуть вживані більш жорсткі карантинні обмеження. Марченко також розповів, звідки братимуться гроші, якщо цей законопроєкт все таки ухвалять.

«Якщо буде необхідність запровадити локдаун, або, як я назвав би, різдвяні канікули. Тож якщо буде така необхідність, із урахуванням заповнення ліжок у лікарнях, пандемічної ситуації, розгортання коронакризи — все має бути чітко обґрунтовано, то дійсно президент вийшов із такою ініціативою».

Сергій Марченко

Сергій Марченко

міністр фінансів України

За словами Марченко, далі вже треба буде ухвалювати рішення на рівні бюджету. Також варто розділити питання ліквідності, тобто закриття необхідності $3 млрд, і питання наявності коштів в бюджеті на виконання цілей, які заклав президент.

«На сьогоднішній момент є законопроєкт, який передбачав додаткові надходження у понад 10 млрд грн у ковідний фонд. Ми на ці кошти розраховуємо до кінця року, і це є додатковим джерелом, яке до цього часу не враховане в бюджеті. І є сподівання, що цим джерелом ми зможемо закрити це питання. Якщо виникне така потреба».

Сергій Марченко

Сергій Марченко

міністр фінансів України

Коронавірусний фонд, дороги та надбавки лікарям

Крім того, очільник Мінфіну розповів, чому частину коштів із Фонду боротьби з коронавірусом було витрачено на ремонт доріг, а не на придбання кисню, наприклад.

За його словами, у будівельників уже був план доріг, які потрібно побудувати, а гроші на них не були передбачені бюджетом наступного року, хоча їх збиралися виділити після Стокгольмського арбітражу.

Однак зараз доводиться перекидати кошти з будівництва на забезпечення лікарень киснем.

«Наприклад, проблема забезпечення киснем. Ми зараз її вирішуємо, забираючи кошти з доріг, перекидаючи кошти на кисень. І те, і те ми маємо фінансувати. Питання у тому, що не треба протиставити ці речі».

Сергій Марченко

Сергій Марченко

міністр фінансів України

Водночас Марченко зазначив, що уряд зробив те рішення, яке було актуальним на той момент. У квітні важко було припустити, що восени знадобиться кисень та збільшення кількості ліжок у лікарнях.

«В квітні місяці, після того, як був створений ковідний фонд, була історія, що немає апаратів ШВЛ. Зараз уже всі розуміють, що справа не в ШВЛ. Питання у кисні та ліжкомісцях. Але ми і весь світ до цього прийшли трохи пізніше, і зараз ми це питання намагаємося закрити».

Сергій Марченко

Сергій Марченко

міністр фінансів України

Також міністр зазначив, що лікарі не отримують обіцяні урядом надбавки у 300% через бездіяльність головних лікарів, які не прийняли рішень щодо надбавок. Тому що уряд фінансує не зарплату, а кошти.

«Це комплексне бюджетування лікарень, як підприємств. Тому якщо такі ситуації виникають, то це більше питання до керівників, до головних лікарів, які чомусь не прийняли тих рішень, які мали прийняти».

Сергій Марченко

Сергій Марченко

міністр фінансів України

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини