У березні 2025 року Український Жіночий Фонд вперше презентував Індекс ґендерної рівності (ІҐР), який досліджує паритет між жінками та чоловіками в різних сферах і порівнює ситуацію із країнами ЄС.
Показово, що за жодним з шести основних критеріїв, які оцінює Індекс ґендерної рівності, Україна не посіла останні сходинки серед європейских країн, а в загальному заліку займає 20-те місце з 28. Це свідчить про те, що наша країна поділяє європейскі цінності, у тому числі й стосовно руху до ґендерної рівності.
Проте за одним із показників Україна в рази випередила середні значення по Європейському Союзу. Адже частка зайнятого населення, залученого до волонтерської чи благодійної діяльності (принаймні раз на місяць) в Україні серед жінок склала 57,7%, а серед чоловіків – 54,4%. Для порівняння: середнє значення в ЄС для жінок – 10,9%, для чоловіків – 14,7%. Цей критерій є компонентою домену «Час», який аналізує розподіл особистого часу жінок і чоловіків між оплачуваною і неоплачуваною роботою, дозвіллям, соціальним життям тощо.
«Це дійсно дуже високий показник. З одного боку, він показує, наскільки згуртоване українське суспільство, наскільки всі працюють на допомогу, на підтримку стійкості нашої країни. А з іншого боку, це говорить про дуже велике перевантаження, яке триває вже багато років. Бо варто врахувати, що ця благодійність, волонтерство для когось почалося з 2022 року, а для когось – з 2014-го. І люди просто вигорають», – пояснила цей феномен
Мілена Горячковська, координаторка проєктів Українського Жіночого Фонду.

Волонтерки плетуть маскувальну сітку. Фото: Depositphotos
Загалом оцінка України за доменом «Час» становить 78,1 бала, що на 9,6 бала вище середньоєвропейського рівня (68,5 бала). Країною із найближчою до України оцінкою по цьому домену є Нідерланди (76,9 бала.
Натомість, відповідно до ІҐР найбільш проблемним доменом для України є «Вплив», де оцінка становить лише 38,7 бала, що на 20,4 нижче середньоєвропейського рівня (59,1). Тут автори дослідження оцінювали залученість жінок на керівні посади у державних політичних, економічних та соціальних структурах.
«Я особисто бачу дуже великий потенціал, тому що коли завершиться війна і відбудуться вибори, я вірю, що активістки, волонтерки, ті жінки, які були активні в допомозі іншим під час війни, зможуть увійти в місцеві органи влади, приносити користь своїй громаді і підвищувати наш імідж на європейському рівні», – висловила сподівання Мілена Горячковська.
Головне від The Page
Дякуємо, що підписалися на The Page.
Буде гаряче!
Раз на тиждень ми будемо відправляти вам найцікавіші редакційні матеріали.
Я погоджуюсь з політикою конфіденційності
Читайте також