Facebook Pixel

Хто стане головою Нацбанку: кандидати від Зеленського

Президент Володимир Зеленський запевнив МВФ, що представить кандидатуру голови Нацбанку до 17 липня. Очікується, що голосування за керівника регулятора відбудеться вже цього тижня.

У списку кандидатів президента фігурують заступник голови Нацбанку Дмитро Сологуб, голова Ради НБУ Богдан Данилишин і голова Укргазбанку Кирило Шевченко, йдеться в матеріалі LIGA.net.

Співрозмовники в Офісі президента зазначили, що список із дев'яти кандидатів поділяється на тих, хто продовжить попередню політику Нацбанку, й тих, хто змінить її.

Хто продовжить політику НБУ

Юрій Городніченко, професор економіки Університету Берклі, кращий молодий економіст світу за версією рейтингу Repec Ideas. Він начебто погодився, але за умови збереження незалежності Нацбанку та відсутності політичного тиску.

Володимир Лавренчук, ексголова «Райффайзен Банку Аваль», вважався одним із топкандидатів на посаду голови НБУ ще 2018-го після відставки Валерія Гонтаревої. Однак у коментарі LIGA.net він зауважив, що йому навіть не пропонували, до того ж він і сам не погодився б стати головою Нацбанку.

Дмитро Сологуб. Після заяви Смолія про відставку Зеленський запросив на зустріч членів правління НБУ, щоб обговорити вимоги до нового керівника. Топменеджери Нацбанку зазначили, що найкращим вибором став би хтось із них. Однак Зеленський нібито вважає, що у чинних членів правління немає шансів набрати потрібну кількість голосів у Верховній Раді.

Андрій Кириленко, професор фінансів Кембридзького університету. Чим закінчилося спілкування президента з Кириленком, невідомо.

Сергій Гурієв, російський економіст, який залишив Росію 2013 року через побоювання за свою свободу та безпеку. Зараз живе й працює у Франції, донедавна був головним економістом ЄБРР.

Хто готовий змінити політику НБУ

Кирило Шевченко, чинний голова Укргазбанку, фігурував ще у перших списках ймовірних кандидатів на посаду голови НБУ. Водночас проти нього розвернув цілу кампанію нардеп Олександр Дубінський. Національне антикорупційне бюро також веде розслідування, фігурантом якого начебто є родич Шевченка. Це може стати приводом для тиску на нього, якщо він стане головою Нацбанку.

Сергій Круглик, екскерівник міжнародного департаменту НБУ часів Сергія Арбузова та Ігоря Соркіна. Він довгий час займався зовнішніми контактами Нацбанку, що могло б допомогти у відносинах України з міжнародними партнерами. Однак Круглик не мав жодного стосунку до економіки, а до монетарної політики й поготів.

Богдан Данилишин, чинний глава Ради НБУ та ексміністр економіки в одному з урядів Юлії Тимошенко. Він — заклятий опонент керівництва НБУ, публічно критикував роботу Смолія та правління. Данилишин також підтримує ідею всебічного використання Нацбанку для розігріву економіки.

Олена Щербакова — ще один кандидат з Ради НБУ. До приходу команди Гонтаревої Щербакова довгий час працювала на топпозиціях у Нацбанку та входила до його правління.

Контекст. Смолій написав заяву про звільнення й 1 липня о 17.00 передав її президенту Володимиру Зеленському. Причиною цього сам голова Нацбанку назвав політичний тиск. Подібна новина викликала неоднозначну реакцію у представників бізнесу та політичних діячів в Україні.

Подякувати 🎉