Українські підлітки мають початковий рівень фінансової грамотності. Середній рівень правильних відповідей на завдання, які НБУ дав учням 14-17 років у межах дослідження, – 46,6%, або 3 бали за 12-бальною шкалою.
Про це повідомили у Нацбанку.
Як НБУ оцінив рівень фінансової грамотності українській підлітків
У межах дослідження НБУ у партнерстві з ГО Junior Achievement Ukraine підлітки проходили 21 кейсове завдання, яке складалася за прикладом Програми міжнародного оцінювання учнівства з фінансової грамотності (PISA).

Також діти відповідали на 20 запитань анкети, які показують фактори впливу на їхні академічні результати.
Середній рівень правильних відповідей на кейсові завдання серед підлітків – 46,6%, або 3 бали за 12-бальною шкільною системою оцінювання.
Найкращі результати під час дослідження показали учні з:
- Дніпропетровської області – 57,4%;
- Івано-Франківської – 53,7%;
- Києва – 50,4%.
Водночас найнижчі результати були у:
- Кіровоградській області – 37,4%,
- Миколаївській – 39,7%;
- Чернівецькій – 41,4%.
Дівчата показали дещо кращі результати (47,4%), порівняно з хлопцями (45,6%). Показники міських та сільських школярів – 48% і 40% відповідно. Водночас жоден підліток не надав 100% правильні відповіді на всі запитання-кейси.
Низький рівень фінансової грамотності особливо характерний для підлітків із родин з низьким соціально-економічним статусом, показало дослідження.
Проте дослідження показало, що фінансова грамотність підлітків зростає завдяки:
- плануванню витрат, веденню бюджету, заощаджень, досягненню фінансових цілей;
- спілкуванню з батьками на тему грошей;
- самостійному вивченню фінансової грамотності через книги та інтернет.
Понад понад три чверті (77,6%) опитаних підлітків вважають, що в школах потрібно запровадити предмет з фінансової грамотності.
Що відомо про дослідження НБУ про рівень фінансової грамотності українській підлітків
У квітні 2024 року НБУ провів дослідження перед впровадженням нового предмету «Підприємництво і фінансова грамотність», який з 2025-2026 навчального року стане обов’язковим для учнів всіх 8 класів і викладатиметься у 9 класі.
У 2027 році мають провести другий цикл дослідження, щоб порівняти результати та оцінити ефективність методик викладання нового предмета, повідомили у НБУ.
В опитуванні взяли участь 3139 учнів віком 14 – 17 років із 97 шкіл у 19 областях України та Києві.
«Фінансова грамотність українських підлітків на критично низькому рівні. Шкільний курс «Підприємництво і фінансова грамотність», для якого спеціалісти НБУ розробили навчальну програму та написали підручник, має потенціал суттєво змінити ситуацію», – сказала директорка Департаменту комунікацій Нацбанку Юлія Євтушенко.
Водночас батьки відіграють не менш важливу роль. За словами Євтушенко, для дітей поведінка батьків із грошима є прикладом для наслідування, і саме вдома вони отримують свої перші фінансові уроки.
Нагадаємо, зробив добірку дитячих книжок про гроші для дітей середнього шкільного віку та підлітків, які хочуть започаткувати власну справу.