Facebook Pixel

Україна увійшла до топ-5 розповсюджувачів фейків у Facebook. На першому місці — Росія

Фейки у Facebook: Україна, Росія, США, Іран, М'янма. Фото: unsplash / @ timothyhalesbennett

Фейки у Facebook: Україна, Росія, США, Іран, М'янма. Фото: unsplash / @ timothyhalesbennett

Соціальна мережа Facebook у своєму звіті назвала Росію головним ініціатором більшості операцій із дезінформації всередині країни й за кордоном. До топ-5 увійшли також Іран, М'янма, США та Україна, яка посіла п'яте місце.

Про це йдеться у звіті компанії за чотири роки (з 2017-го), у якому вона проаналізувала «скоординовану неавтентичну поведінку». Загалом Facebook виявила кампанії з дезінформації в понад 50 країнах, а в самому звіті йдеться про 150 подібних мереж.

Поширення дезінформації в Facebook. Топ-5 країн. Скриншот звіту

Поширення дезінформації в Facebook. Топ-5 країн. Скриншот звіту

Так, в Україні виявили 8 мереж, які пов'язані з піар- і рекламними агентствами, а також із політичними партіями. У звіті йдеться, що за останні чотири роки компанія розслідувала операції впливу, які проводили медійні, маркетингові та піар-компанії, зокрема й в Україні. Деякі з них були внутрішніми і просували інтереси, пов'язані з політичними структурами.

Telegram Logo

Водночас Україна (як США, Велика Британія, Лівія та Судан) найчастіше зазнавала впливу з боку іноземних мереж із дезінформації. Так, наприклад, у звіті йдеться, що на початку 2020 року на нашу країну та найближчі до нас держави було націлено операцію, якою керувала російська військова розвідка. Тоді створили вигаданих осіб, які діяли на форумах блогів і численних платформах соціальних мереж. Деякі з них видавали себе за цивільних журналістів і намагалися зв'язатися з політиками, журналістами та іншими громадськими діячами в регіоні. «Операцію» видалили ще до того, як вона отримала багато підписників, але деякі видання підхопили ці блоги.

Дезінформація в Росії, Ірані, М'янмі та США

У Росії, яка стала найбільшим постачальником дезінформації, виявили 27 операцій впливу. 15 із них мають стосунок до Агентства інтернет-досліджень або інших організацій, які пов'язані з Євгеном Пригожиним, решта — з кремлівськими спецслужбами, а дві — із сайтами російських ЗМІ. В Ірані виявили 23 операції, у М'янмі та США — дев'ять. Особливу увагу Facebook звернула на період виборів у США 2020 року, назвавши їх «переломним моментом у нещодавній історії операцій впливу».

У звіті резюмують, що велика кількість гравців узяли приклад із Росії й розпочали операції з дезінформації у своїх країнах. Сюди належать мережі тіньових фірм зі зв'язків із громадськістю, які іноді дійсно працюють на обидві сторони всередині країни, а також політиків, маргінальні політичні групи та уряди.

Контекст. На початку травня компанія Facebook опублікувала звіт про боротьбу з ботами та координованими мережами фейкових акаунтів. Туди потрапила й Україна, котра за останні кілька років стала одним з основних джерел активності CIB, яку виявили й видалили.

Коментарі

Всі новини