IT

Маніпуляція контентом і кібератаки: Україна покращила до «часткового» рівень свободи в інтернеті

Автор

Україна посіла 32-е місце серед 65 країн за рівнем свободи інтернету в опублікованому 5 листопада щорічному рейтингу Freedom House. Таким чином, Україна покращила показники 2014 року (33 місце).

Наша країна отримала оцінку «частково вільної» і набрала 56 балів зі 100, в той час як минулоріч рівень свободи був оцінений у 55 балів. Сусідками в рейтингу стали Уганда та Сінгапур.

Фото:freedomonthenet.org

Фото:freedomonthenet.org

Рейтинг оцінював показники доступу до мережі, обмеження вмісту та порушення прав користувачів у 65 країнах світу. На ці країни припадає 87% світових користувачів інтернету.

Вільний інтернет в Україні

Аналізуючи Україну, укладачі рейтингу заявили про хвилі кібератак на Центральну виборчу комісію під час виборів президента. Також зафіксована «масштабна маніпуляція контентом» як з боку політиків, так і з боку Росії, йдеться у звіті Freedom House. Зокрема, в березні 2019 року Facebook оголосила про видалення 1,9 тис. сторінок, груп і облікових записів, пов'язаних з Росією. Проте в Україні поступово покращується ситуація зі свободою інтернету, особливо в зоні конфлікту на Донбасі.

Значно зріс інтерес до соцмереж після революції 2014 року, і він продовжує зростати в 2019 році. Так, через блокування російських соцмереж у 2017 році станом на грудень 2018 року в Україні кількість користувачів Facebook збільшилась на 56,6% (проти травня 2017 року). Зросла роль соцмереж і під час виборів.

Також експерти приділили увагу доступності інтернету та його використанню. Зокрема, відзначено зростання використання мобільного інтернету. Тільки в першому кварталі 2019 року 61% користувачів країни отримали доступ до інтернету через мобільні телефони. Щодо географічного охоплення, то близько половини населення використовує 4G мережу, в той час як у 2018 році до цієї мережі доступ мали близько 6 млн мобільних користувачів. Згідно зі звітом, близько 64% українців користуються інтернетом бодай раз на місяць.

За індексом відкритості інтернету Україна посіла 57 місце серед 100 опитаних країн (щодо доступності інтернет-з'єднань).

Серед ключових подій, що відбулися в нашій країні, у звіті зазначається:

  • блокування владою близько 100 сайтів;
  • розширення санкцій проти російських і сепаратистських онлайн-ресурсів та блокування українських сайтів агресором на непідконтрольних територіях;
  • спроба отримати доступ до даних на телефонах двох журналістів-розслідувачів.

Свобода інтернету за кордоном

У топ-5 країн з вільним інтернетом увійшли Ісландія, Естонія, Канада, Німеччина, Австралія. Серед країн пострадянського простору «частково вільними» визнано Киргизстан, а цілком «вільними» – Вірменію та Грузію. А от Білорусь і Російську Федерацію названо «не вільними». У Росії свобода скочується вниз – країна набрала 31 бал зі 100. З-поміж ключових подій, які вплинули на це, значаться:

  • рішення про так званий «суверенний інтернет»;
  • блокування зашифрованої програми обміну повідомленнями Telegram;
  • запровадження нових категорій висловлювань в інтернеті, які були підставою як для видалення вмісту, так і для кримінальних покарань.

Найгірша ситуація зі свободою інтернету також у Китаї (10 місце), Ірані (15), Сирії (17), Кубі (22) та В'єтнамі (24).

Фото:freedomonthenet.org

Фото:freedomonthenet.org

Зокрема, Росію і Китай запідозрили в кібератаках. Так, у лютому 2019 року звинувачення в кібератаці на комп'ютерні системи парламенту Австралії та на три головних політичних партії були висунуті на адресу Китаю, йдеться в документі. Російський слід компанія Microsoft виявив перед проміжними виборами в Конгрес США в листопаді 2018 року. Крім цього, пов'язані з Росією групи також намагалися поширити дезінформацію через соцмережі в ході виборів до Європарламенту в травні 2019 року.

Рівень свободи інтернету в світі також знижувався через спроби влади в деяких країнах блокувати веб-сайти або через заборони доступу до інтернету для утримання влади. Згідно зі звітом, в 40 з 65 країн існують спеціальні програми нагляду.

У звіті також піддається критиці той факт, що 71% населення живе в країнах, де за публікацію посту можна потрапити за ґрати; 65% – де інтернет-користувачі піддавалися переслідуванням або були вбиті за активність в мережі. Ще 46% користувачів живуть в країнах з обмеженим доступом до соцмереж.

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини

Дві причини, чому українці будуть масово виїжджати з країни — голова асоціації працевлаштування

Низькі заробітні плати в Україні і відновлення промислового виробництва в розвинених державах ЄС стануть причинами трудової міграції українців.

«Нібулон» побудує п'ять патрульних катерів для прикордонної служби України

Суднобудівний завод компанії «Нібулон» побудує п'ять патрульних катерів за французьким контрактом для Морської охорони Державної прикордонної служби України.

Чисті резерви НБУ досягли $16,5 млрд

Розмір чистих золотовалютних резервів Національного банку України після виплати $1 млрд за бондами під гарантії США склали $16,5 млрд.