Facebook Pixel

Акаунти на півмільйона доларів: Facebook вбив до тисячі ботів «Слуги народу», Деркача і Гройсмана

Facebook 6 травня опублікував звіт про боротьбу з ботами і координованими мережами фейкових акаунтів за квітень — Coordinated Inauthentic Behavior (CIB) Report. Туди потрапила і Україна, яка за останні кілька років стала одним із основних джерел активності CIB, яку виявили і видалили.

Так, Facebook видалив 105 облікових записів, 24 сторінки і п'ять профілів Instagram, які нібито пов'язані з «Слугою народу». Акаунти були видалені через порушення політики Facebook щодо скоординованої неаутентичної поведінки. Там російською та українською писали про корупцію, політику, сатиру про коронавірус, підтримували в коментарях «Слугу народу» і критикували опозиційні партії і політиків, зокрема, експрезидента Петра Порошенка і мера Києва Віталія Кличка.

Приклад повідомлення від ботів. Фото: скріншот Coordinated Inauthentic Behavior (CIB) Report

Приклад повідомлення від ботів. Фото: скріншот Coordinated Inauthentic Behavior (CIB) Report

Особи, які за цим стоять, використовували справжні та підроблені акаунти, видаючи себе за незалежні новинні сторінки і перенаправляли читачів на різні сайти, які маскувалися під новинні ресурси.

На просування сторінок було витрачено $210 тис. На одну або кілька таких сторінок було підписано 23 тисячі чоловік і 1,5 тисячі осіб на одну або кілька з цих облікових записів Instagram.

Боти Деркача, Гройсмана та Журавля

У квітні Facebook також видалив 477 облікових записів, 363 сторінки, 35 груп і 29 облікових записів Instagram, які соцмережа поєднує з юридичними та фізичними особами, які потрапили під санкції США. Йдеться про Андрія Деркача, Петра Журавля та про тих, хто пов'язаний із виданням «Бегемот». Деякі акаунти були зв'язані з людьми, які консультують колишнього прем'єр-міністра Володимира Гройсмана і главу депутатської групи «Довіра» Олега Кулініча.

Приклад повідомлення від ботів. Фото: скріншот Coordinated Inauthentic Behavior (CIB) Report

Приклад повідомлення від ботів. Фото: скріншот Coordinated Inauthentic Behavior (CIB) Report

У звіті говориться, що мережею керують три окремі групи операторів, кожна з яких пов'язана з різними політиками: Деркачем, Гройсманом та Кулінічем. Всі сторінки створили в Україні і таргетували українську аудиторію. Ті, хто за цим стоїть, копіювали новинний контент із інших ЗМІ України, створюючи мережу нібито незалежних медіа і просували інтереси політиків і політгруп. Але вони також час від часу підтримували й інші партії, наприклад, «Відродження» або «Слуга народу», хоча зв'язку з двома останніми Facebook не виявив.

Також наголошується, що «ботоферма», яку пов'язують із Деркачем, публікувала не тільки російську пропаганду, а й антиросійський контент для більшого залучення аудиторії.

На просування публікацій цих сторінок витратили близько $496 тис. Їх оплачували в доларах і рублях. Близько 2,37 мільйона облікових записів підписалися на одну або кілька з цих сторінок, до 56 тис. осіб приєдналися до однієї або декількох із цих груп і близько 30 тис. підписалися на ці облікові записи в Instagram.

Подякувати 🎉