Facebook Pixel

Депутатські звернення: хто з нардепів використовує їх у власних інтересах

Громадський рух «Чесно» знайшов у судовому реєстрі 11 випадків, коли нардепи чинного скликання Верховної Ради могли відправляти звернення у власних інтересах. Зокрема, вони звертались до НАБУ, ОВА, ДБР, керівництва парламенту тощо.

Про це йдеться в матеріалі «Чесно».

До кого і по що зверталися народні депутати

«Чесно» зазначає, що для виконання своїх обов'язків нардепи оперують низкою законодавчих інструментів. Один із них — депутатське звернення, котре дозволяє парламентарю вимагати від державного органу чи місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, керівників підприємств, установ і організацій, об'єднань громадян здійснити певні дії, дати офіційне роз'яснення чи викласти позицію з питань, які віднесені до їхньої компетенції.

Рух підкреслює, що цей інструмент схожий на депутатські запити, однак на відміну від них, звернення не є публічними. Таким чином, виборці не можуть перевірити, кому і з якою метою нардеп відправляє звернення, що робить їх привабливішими для парламентарів, які прагнуть приховано просувати свої інтереси.

До кого і по що зверталися народні депутати. Фото: «Чесно»

До кого і по що зверталися народні депутати. Фото: «Чесно»

Так, нардеп від «Слуги народу» Анатолій Остапенко, за версією слідства, на початку повномасштабної війни просив у голови Житомирської ОВА дозвіл на пересування по місту й області на власному транспорті під час комендантської години.

Своєю чергою депутат Василь Петьовка звертався до голови Закарпатської ОВА, щоб отримати право перетнути кордон для його сина, двоюрідного брата та батька дружини сина.

Однак, за словами «Чесно», ці дві справи суд закрив, оскільки не побачив конфлікту інтересів у діях нардепів. Також 10 із 11 знайдених справ розвалились у суді.

Так, суд закрив справу депутата Федора Христенка, який не ходить у Верховну Раду з лютого 2022-го.

«Чесно» зазначає, що парламентарі також відправляють звернення до правоохоронних органів. До прикладу, екснардеп Андрій Холодов звертався до НАБУ з вимогою надати інформацію про результати розслідування в кримінальних провадженнях, у яких він сам фігурував.

Окрім цього, депутат Артем Нагаєвський за декілька днів після складення присяги звернувся до тодішнього глави МВС Арсена Авакова. Він просив вжити заходів поліцейського реагування щодо злочину, який вчинили проти нього особисто.

В публікації йдеться, що підозру у використанні депутатського звернення для власних інтересів отримував і Ілля Кива. Зокрема, він писав до тодішнього генпрокурора Руслана Рябошапки, щоб дізнатись про відкриту проти себе справу через бійку.

Також протоколи через звернення у власних інтересах склали на:

До кого і по що зверталися народні депутати, яких підозрюють у держзраді

Колишній нардеп від ОПЗЖ Вадим Рабінович у 2020 році відправив звернення до ДПСУ. Він помітив, що після того, як він перетнув кордон, інформацію про це кудись начебто передали.

Через це парламентар у своєму зверненні вимагав назвати «підстави стеження за ним» і назвати людей, які дали вказівку повідомляти про його перетини кордону.

Також як співавтор він відправив запит, у якому вимагав якомога швидше розслідувати справу Сергія Стерненка.

«Чесно» зазначає, що підозрюваний у держзраді депутат Олександр Дубінський уже понад рік перебуває під вартою в СІЗО, однак без проблем надсилає депутатські звернення.

До кого і по що зверталися народні депутати, яки підозрюють в держзраді. Фото: «Чесно»

До кого і по що зверталися народні депутати, яки підозрюють в держзраді. Фото: «Чесно»

Зокрема, він за вказівкою спецслужб рф організував з іншими двома підозрюваними заходи з дискредитації іміджу України на міжнародній арені. Мета — погіршити дипломатичні відносини зі Сполучними Штатами та ускладнити вступ України до ЄС та НАТО.

Крім того, Дубінський оформив депутатське звернення до МОЗ та ДБР Він цікавився, як проходить розгляд питання щодо видачі йому дозволу на виїзд за кордон.

Нещодавно нардеп вернувся до голови Верховної Ради Руслана Стефанчука з вимогою ініціювати імпічмент президенту Володимиру Зеленському. Підставою для цього нібито став конфлікт з президентом США Дональдом Трампом у Білому домі.

Підозрюваний у держзраді Нестор Шуфрич теж звернувся до Стефанчука. Нардеп просив зареєструвати його законопроєкт, бо він не має доступу до робочого компʼютера, поки сидить у СІЗО.

Нагадаємо, у грудні 2024 року рух «Чесно» повідомляв, що за п’ять років роботи Верховної Ради 9 скликання 41 депутат «Слуги народу» залишив свою фракцію. Також перетік кадрів відбувся після заборони ОПЗЖ.

Подякувати 🎉