В Україні санкції часто використовують як інструмент політичного тиску та піару, а не як механізм захистку нацбезпеки. Так, під прикриттям боротьби з олігархами та колаборантами до списків РНБО потрапляють опозиційні політики, тоді як інші фігуранти справ (до прикладу, Пересоляк і Черепинський) встигають виводити активи або взагалі уникають покарання (як Бойко).
Про це повідомляє Bihus.Info.
Коли в Україні почали вводити санкції
Як йдеться в матеріалі, закон про санкції в Україні з’явився у 2014 році — в той самий рік, коли рф анексувала Крим і почала війну на Донбасі.
Журналісти підкреслюють, що це був вимушений крок, оскільки світ уже вводив санкції проти росії, а в Україні такого механізму не існувало.
Перші українські санкції стосувалися:
- росіян,
- російських банків,
- телеканалів,
- соцмереж (наприклад, «ВКонтакте» і «Однокласники»),
- громадян України, чий зв’язок із терористами був очевидним (до прикладу, бойовика «Гіві» та інших функціонерів «ДНР»).
Як санкції перетворились на політичне шоу
Втім, як зазначають журналісти, все змінилося у 2021 році, коли влада почала шукати спосіб «перезавантажити» рейтинг. Саме тоді на Банковій знову звернули увагу на санкційний інструмент, але вже з іншого боку.
Як йдеться в матеріалі Bihus.Info, першими «вдалими об’єктами» стали Віктор Медведчук та його дружина Оксана Марченко. Зокрема, під удари потрапили телеканали 112, ZIK, NewsOne.

Віктор Медведчук. Фото: УНІАН
Однак, за словами журналістів, ефект був більше інформаційний, ніж реальний. Так, активи Медведчука залишались у користуванні, яхти — у водах Хорватії, а ремонт у маєтку кума путіна продовжувався.
Санкції проти Ігоря Кушніра
Серед фігурантів санкційного пакету 2021-го опинився й Ігор Кушнір — багаторічний президент «Київміськбуду», який за час свого керівництва фактично перетворив комунальне підприємство на приватний бізнес.
Проте санкції наклали не на його самого напряму, а на пов’язану офшорну компанію Clodius. Вона була оформлена на дружину Оксану — громадянку Кіпру. Крім того, на «офшорку» були записані кілька будівельних компаній і літак.

Ігор Кушнір. Фото: УНІАН
Однак журналісти відзначили, що цікаве почалося ще до офіційного накладення санкцій.
«За кілька днів до оприлюднення санкцій компанія дружини Кушніра починає виходити зі складу власників будівельних компаній. Її замінюють інші фірми — теж пов’язані з Оксаною Кушнір», — йдеться в матеріалі.
Видання повідомляє, що того ж тижня літак Ігоря Кушніра з «офшорки», на яку наклали санкції, спокійно вилетів у швейцарський Сен-Галлен — у безпечну юрисдикцію.
Після цього літак продали, санкції проти Clodius не продовжили, жодних інших покарань для Кушніра чи його родини теж не було.
На цей час його родина розвиває бізнес у кількох європейських країнах.
Як фігуранти почали отримувати інформацію про санкції заздалегідь
За словами Bihus.Info, згодом санкції почали «протікати». Так, інформацію про майбутнє потрапляння до списку олігархи отримували заздалегідь, тому вони встигали вивести активи.
До прикладу, між рішенням РНБО і підписанням указу проходили іноді доба, іноді — тиждень, а найбільший проміжок — 68 днів.

Валерій Пересоляк. Фото: Вікіпедія
Журналісти зазначають, що контрабандист Валерій Пересоляк переписав свій багатомільйонний бізнес увечері 2 квітня — ще до підпису указу президентом наступного дня, а Олександр Черепинський — ще до самого засідання РНБО.
Як олігарх Дмитро Фірташ «не помітив» санкцій
В матеріалі вказано, що санкції проти олігарха Дмитра Фірташа наклали у 2021 році. Офіційна причина — постачання титанової сировини до підприємств російського ОПК. Втім, на життя олігарха це рішення майже не вплинуло.

Дмитро Фірташ. Фото: УНІАН
Зокрема, його компанії діяли у Франції, енергетичний бізнес у Румунії, заводи в Україні. Окрім цього, телеканал «Інтер» отримав майже 400 млн грн за 3 роки на телемарафон.
Санкції проти Юрія Бойка і Нестора Шуфрича
Проросійський нардеп Юрій Бойко у грудні 2024-го нагадав про себе, повторивши наративи кремлівської пропаганди. Проте реакція влади була символічна — парламентар не поніс жодного покарання, його лише позбавили звання Героя України.

Юрій Бойко. Фото: УНІАН
Ще одним фігурантом «санкційної хвилі» був Нестор Шуфрич. Однак проти його ввели санкції вже після арешту і початку слідства, коли основні активи були виведені.

Нестор Шуфрич. Фото: УНІАН
Санкції проти Петра Порошенка: що з ними не так
Видання підкреслює, що одним із найбільш суперечливих епізодів стало накладення санкцій на Петра Порошенка, оскільки їх ініціювала не СБУ, а Держфінмоніторинг.

Петро Порошенко. Фото: УНІАН
Крім того, головним фігурантом цього процесу став новий очільник служби — Філіп Пронін, якого призначили наприкінці 2024 року.
За словами журналістів, скандалу додав і той факт, що самого Проніна пов’язують з попереднім «зливом» інформації фігурантам ще у часи його роботи в АРМА.
Так, у деклараціях він роками приховував джерела доходу дружини, а серед її компаній знайшлися структури, пов’язані з групою Фірташа.