В інтерв’ю The Page Дарина Марчак, перша заступниця міністра соціальної політики, відповіла на питання, чому запуск другого обов’язкового накопичувального рівня пенсійної системи став в Україні «довгобудом».
Що таке другий рівень пенсійної системи
Нагадаємо, другий рівень пенсійної системи має доповнити солідарну систему. Реформа передбачає обов’язкові внески на персональні рахунки працівників. Її мета – зменшити залежність від солідарної системи та забезпечити додаткові пенсійні виплати в умовах демографічної кризи в Україні, коли кількість працюючих громадян зменшується, а пенсіонерів – збільшується.
Вперше про запровадження другого рівня пенсійної системи в Україні заговорили ще у 2002 році, коли був ухвалений закон «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Проте більше 20 років, попри численні ініціативи, справа не рухається.
Чому в Україні не запровадили обов’язкову накопичувальну пенсійну систему
«Я би сказала так: ми зіткнулися з сумнівним сусідством, – зазначила Марчак. – Про що мова? Запровадження обов'язкових накопичувальних систем загалом, відповідно до досліджень Світового банку, є дуже успішною практикою, яка вирішує величезний пласт проблем пенсійного забезпечення в різних країнах. Є приклади, як країни завдяки накопичувальній системі вистоювали навіть у величезні фінансові шторми. Але є кілька проблемних кейсів, коли запроваджувалися системи з недосконалим дизайном, що потім спрацьовувало проти реформи».
За словами співрозмовниці The Page, майже всі приклади неуспішних реформ пенсійної системи, коли з другим накопичувальним рівнем виникли певні проблеми, локалізувалися в сусідніх країнах. За приклад Марчак наводить Польщу, де запровадили другий рівень пенсійної системи ще в 1999 році, але через низку ризиків були змушені перформатувати реформу.
«Але жодна з країн, у яких були проблеми під час запровадження [другого рівня пенсійної системи], не згорнула реформи. Всі виконали роботу над помилками, зробили редизайн, перезапустили, і тепер у всіх все працює. Та ж Польща нині має величезне зростання накопичень з боку громадян, – продовжила Дарина Марчак. – Тобто у нас ця реформа перетворилась у довгобуд скоріше тому, що ми дивилися на сусідів, бачили, що у них є проблеми, і боялися рухатися самі. Тоді як за цей період часу ми б вже мали зробити свою власну роботу над помилками».
Коли в Україні має запрацювати другий рівень пенсійної системи
На питання, коли ж відповідні зрушення варто чекати в Україні, Марчак відповіла The Page наступне: «Ми сподіваємося, що цього року зможемо ухвалити законодавчу базу. Тоді з 2026 року зможемо почати будувати систему. Там тривалий період підготовки. І коли нам дозволить ситуація в державних фінансах, за рік-два ми зможемо вже почати період накопичення».
Тобто в найкращому випадку другий обов’язковий накопичувальний рівень пенсійної системи має запрацювати в Україні у 2027-2028 роках.