Facebook Pixel

Ціна зернових з України буде високою і у 2022 році через добрива, що стрімко дорожчають

Ціни на зерно нового врожаю 2022 року в Україні можуть залишитися на високих рівнях на тлі суттєвого збільшення собівартості виробництва через стрімке зростання цін на добрива.

Як повідомляє Refinitiv Agriculture, ціни суттєво зросли і на карбамід, найкращу форму азотних добрив із найбільшою часткою азоту (до 46,2%). Карбамід забезпечує високу врожайність усіх видів зернових.

photo-2021-12-07-16-52-24.jpg

Ціна на карбамід у листопаді 2021 року досягла $750-800 за тонну на базисі FOB Балтика, що майже на 80% більше, ніж у червні. В Україні ціна на карбамід досягла майже $1100 за тонну на базисі FCA-заводу, що на 120% перевищує рівень цін у березні поточного року.

У поєднанні з тривалим дефіцитом опадів, який спостерігається в Україні протягом цієї осені, це викликає побоювання щодо можливого скорочення врожаю зерна у 2022 році.

Світові ціни на добрива стрімко зростають

Світовий індекс азоту Profercy World Nitrogen Index досяг нового максимуму – 407,5 пункту, що на 226% перевищує значення на аналогічний період минулого року. Saudi Basic Industries Corporation продала партію гранульованого карбаміду з відвантаженням у листопаді цього року за ціною $850 за тонну на базисі FOB – найвищою ціною за понад 13 років.

Безпрецедентному зростанню цін на карбамід сприяла низка чинників:

  • скорочення обсягів виробництва аміаку;
  • рекордно високі ціни на газ;
  • сезонна активізація попиту та різке скорочення пропозиції через введення мит на експорт карбаміду з Китаю, одного з найбільших світових експортерів.

Суттєве зростання цін на азотні добрива може призвести до збільшення собівартості виробництва українського зерна наступного сезону. За попередньою оцінкою опитаних операторів ринку Refinitiv, собівартість виробництва зерна в Україні у 2022 році може зрости на 40%.

Рекордно високі ціни на карбамід та інші добрива змушують замислитись і про інші ризики щодо якості українського врожаю у 2022 році. Нестача азотних добрив, особливо карбаміду, може призвести до зниження вмісту білка в зерні, оскільки азот – основний елемент харчування, потрібний для формування зерна з високим вмістом білка.

Подякувати 🎉