Facebook Pixel

Від комсомолу і політики до банків – шлях олігарха Сергія Тігіпка

Минулого тижня, 19 жовтня 2023-го, з’явились новини, що Сергій Тігіпко продав суднобудівний завод «Кузня на Рибальському». Восени 2018 року олігарх придбав його у Петра Порошенка.

Quote«Я не рантьє, мені цікаво щось творити, отримувати задоволення від справи», – говорить про своє бізнес-кредо підприємець Сергій Тігіпко.

Навряд чи 35 років тому молодий очільник місцевого комсомолу здогадувався, що стане власником потужної фінансово-промислової групи в Україні. Як почуваються активи власника Групи ТАС – далі у матеріали The Page.

Тігіпко: із комсомольців в банкіри

Тігіпко походить з сільської родини медсестри. Батька він втратив у 10 років. Поки Ігор Коломойський займався у 80-х роках незаконною тоді в Україні підприємницькою діяльністю, Тігіпко був на протилежному від бізнесу фронті. Він робив кар’єру у комсомолі: із заввідділу пропаганди та агітації став першим секретарем Дніпропетровського обкому комсомолу. Пізніше він згадував, що сам був не проти перебудови і дозволів на підприємництво:

Quote«Я вважав, що (СРСР) можна було реформувати. Я попросився і потрапив тоді у Китай, під час правління Горбачова. І я побачив, що робив Ден Сяопін (очільник Китаю з кінця 1970-х до кінця 1980-х, організатор капіталістичних реформ. – The Page) у свій час, як змінювався Китай, як все проходило. Я спеціально поїхав, і ми були у місті Далянь. Там створена вільна економічна зона. Я був великим прихильником реформування Радянського Cоюзу», – розповів Тигіпко Савіку Шустеру.

Після розпаду СРСР Тігіпко стає банкіром. З 1991 по 1992 рр. він був заступником голови правління комерційного банку «Дніпро». У 1992 році разом з партнером по бізнесу Коломойського Леонідом Милославським створив власний банк. У березні 1992 року чотири компанії — ТОВ «Віст», ТОВ «Сентоза», ТОВ «Сом» і ЗАТ «Приват-інтертрейдинг» — зареєстрували ЗАТ КБ «Приватбанк». Тігіпко став головою правління, а Милославський очолив наглядову раду. Сергій Леонідович очолював банк до 1997 року, поки його не позвали в уряд.

У 2001 році відбулося «розлучення» Тігіпка з групою «Приват». Олігарх на той час забрав частку свого бізнесу і створив фінансово-промислову Групу ТАС, назвавши її на честь своєї дочки Анни Тігіпко.

Політична кар’єра Сергія Тігіпка

Українською політикою Тігіпко почав цікавитися, ще коли очолював Приватбанк. У 1994 році він став позаштатним радником Президента України Леоніда Кучми з монетарної політики.

1997 року Тігіпко обійняв посаду віцепрем’єра України з питань економічної реформи. Таку посаду дав йому земляк з Дніпра, прем’єр-міністр України Павло Лазаренко. На цій посаді він залишиться до 1999 року, політично переживши Лазаренка. Прем’єр-міністр Віктор Ющенко запропонує Тігіпку посаду міністра економіки, на якій він протримається до червня 2000 року.

Восени 2000-го Тігіпко став нардепом та очолив партію «Трудова Україна». У 2001 році він об’єднав власну партію разом з Партією Регіонів та іншими політсилами у блок «За єдину Україну». Цей блок, який часто іронічно скорочували в «За Єду», став політичною опорою президента Леоніда Кучми.

У 2002 році Тігіпко очолив Національний банк України – фактично володіючи декількома банками в країні.

Дотримуючись принципу лояльності, у 2004 році він став головою передвиборчого штабу кандидата у президенти віктора януковича. Політичне чуття тоді вперше підвело олігарха-політика. Перемогла Помаранчева революція, а янукович безславно програв другий тур виборів Віктору Ющенку. Після виборів Тігіпко пішов з обох посад – головного штабіста януковича та голови НБУ.

У 2008 році він стає радником тодішньої прем’єр-міністерки України Юлії Тимошенко.

На виборах 2010 року Тігіпко балотується в президенти – і неочікувано набирає 13% у першому турі. Свої голоси він потім обміняє на посаду віцепрем’єра в уряді Миколи Азарова, яку обіймав до 2012 року. У тому ж 2012-му посадовець-олігарх об’єднав власну партію «Сильна Україна» з Партією Регіонів та балотувався від останньої до парламенту.

Після подій Революції Гідності у квітні 2014 року Тігіпко знов вийшов з Партії Регіонів.

Він вдруге балотувався у президенти у травні 2014-го – але отримав тільки 5,23% голосів.

У 2020 році у пресі циркулювали чутки, що Тігіпко втретє повернеться до уряду. Він навіть їздив на зустріч в Офіс президента. Але зрештою Сергій Леонідович не повернувся з політичній пенсії, сконцентрувавшись на бізнесі.

Бізнес-активи Сергія Тігіпка

Фінансово-промислова Група ТАС залишається однією з найбільших в Україні. За даними Youcontrol, вона нараховує 166 компаній. На початку 2023 року Forbes оцінював статки Тігіпка у $870 млн. Видання поставило його на 10-те місце в країні.

The Page нагадує про основні з них.

Джерело: The Page

Джерело: The Page

Банки Тігіпка

Група ТАС відома насамперед фінансовими установами: це банки ТАС-Інвестбанк, ТАС-Комерцбанк, ТАСКОМБАНК.

У 2007 році Тігіпко продав ТАС-Комерцбанк і ТАС-Інвестбанк шведському Swedbank за $735 млн. До 2009 року він очолював правління української «доньки» шведів.

У 2016-му Тігіпко став власником 99% акцій Universal Bank. В рамках ліцензії цього банку працює фінтех-проєкт monobank. Це роздрібний продукт АТ «Універсал Банк», який виник у рамках співпраці з командою Fintech Band, серед співзасновників якого були топи націоналізованого Приватбанку. Серед них, зокрема, Дмитро Дубілет, голова IT-департаменту Привату, та його батько, ексголова правління Олександр Дубілет — який втік з України взимку 2021-го та якого на початку жовтня 2023 року НАБУ знов оголосило у розшук. Свої частки вони, до речі, пізніше перепродали молодшому сину Олексію Дубілету.

На 1 вересня 2023 року Universal Bank входить до топ-5 банків з найбільшими активами в Україні – 96 млрд грн.

Quote«Для фінсектору зараз не найкращі часи. Загалом навіть в Європі банки торгуються за 0,6 капіталу, в Україні ціна активів ще нижча зі зрозумілих причин. На цьому фоні фінтех-компанії на кшталт monobank виглядають виграшно навіть після певного охолодження ринку в останні місяці і торгуються по мультиплікатору P/S в межах 3-7 залежно від підгалузі та розміру компаній. Знов-таки, українські компанії при оцінці також матимуть певний дисконт», – розповів The Page Володимир Ланда, старший економіст Центру економічної стратегії.

Тігіпко розраховує повторити успіх з новим фінтех‑проєктом izibank, який на платформі ТАСКОМБАНКу розвиває його донька Анна Тігіпко.

До Групи ТАС також входять страхові компанії ТАС і «ТАС-Капітал» – одні з найбільших на страховому ринку України. Також у підприємця у власності є кредитна установа «КредитМаркет».

Машинобудівні активи Сергія Тігіпка

Дещо гірша ситуація у Тігіпка з машинобудівним сектором. Його виробник залізничних вагонів «Дніпровагонмаш» перебуває у стані припинення з липня 2023 року, попри дохід у 55 млн грн у 2022-му. Наразі АТ «Дніпровагонмаш» намагається виробляти промислові вагони для країн ЄС. Виробництво становить 20-40 вагонів на місяць.

Також Тігіпку належить «Дніпрометиз», виробник металовиробів для промисловості та будівництва: сталевого дроту, електродів, цвяхів, кріплення і сіток. Наразі компанія банкрут.

У 2022 році Тігіпко викупив 49% акцій та половину корпусів «Полтавахіммашу».

Восени 2018-го Сергій Тігіпко викупив суднобудівне підприємство «Кузня на Рибальському» у президента Петра Порошенка. Сума угоди тоді склала $300 млн. Однак Тігіпко встиг сплатити Порошенку лише $10 млн – і невідомо, чи Петро Олексійович отримає решту. 19 жовтня 2023 року стало відомо, що Тігіпко продав «Кузню». Новим власником стала інвестиційна компанія Concorde Capital Ігоря Мазепи. Мазепа планує будувати на землях підприємства житловий комплекс.

Quote«За нашою оцінкою, це був другий за вартістю його [Тігіпка] актив після частки в monobank», – прокоментував Ланда.

Аграрні активи Тігіпка та Групи ТАС

Панівну роль тут грає ТАС-Агро з земельним фондом у 80 тис. га. У компанії також є 7 елеваторів та 6 тваринних комплексів.

Quote«По ТАС-Агро 1,337 млрд грн виторгу в 2022 році, збиток – 86 млн грн. Але там є інші юрособи в агрохолдингу. За даними Latifundist, ТАС-Агро з 83 тис. га посідає 16-те місце серед агрокомпаній України», – додає Володимир Ланда.

Інші активи Сергія Тігіпка та Групи ТАС

Відносно недавно Група ТАС володіла мережею аптек, що нараховувала більше 100 філіалів. Однак у 2021 році Тігіпко продав її за $6 млн через низьку рентабельність.

Ще одна сфера впливу групи – логістика. «ТАС-логістик» має більше 1700 вагонів-зерновозів і 160 піввагонів, 161 платформу і 32 цистерни. Це дозволяє компанії тримати одну з лідуючих позицій серед власників рухомого складу на українській залізниці.

У 2019 році Група ТАС придбала виробника асфальту ПрАТ «Асфальтобетонний завод «Столичний». Компанія є основним постачальником асфальтних сумішей для Києва та Київської області.

Також ТАС постачає газ та електроенергію через групу «ТАС- Energy».

Сергій Тігіпко та медіаринок

У 2004 році Група ТАС Тігіпка заснувала щоденну газету «Экономические известия». На той момент це було друге економічне видання в Україні після «Коммерсант-Україна». У 2006 році компанія Тігіпко продала 75% акцій газети ВАТ «Східно-Європейський інвестиційний фонд» і ВАТ «Автоальянс-XXI століття». Це були компанії з групи «Індустріальний союз Донбасу» бізнесмена Сергія Тарути.

Що Сергій Тігіпко втратив під час повномасштабної війни

Підприємства Тігіпка під Куп’янськом та у Марганці зараз лежать у руїнах.

Quote«Кар'єр під Куп'янськом повністю розбитий, не можемо туди вийти, бо це дуже близько до бойових дій. Там рознесло все, бо була якась база орків і наші влучно потрапили. Місцеві кажуть, що там години зо три все рвалося. Ми чекаємо та готові повертатися. Один із кар'єрів цього року продано. Кар'єри працюють із невеликим плюсом. Вимушені були закрити завод із переробки яблук у яблучний концентрат у Марганці. Марганець, Нікополь тварюки постійно обстрілюють – пробили стелю у центральному цеху», – розповідав Forbes бізнесмен.

Як Тігіпко планує розвивати бізнес

У 2024 році Тігіпко планує інвестувати у власний бізнес мінімум $30–40 млн. Також він має наміри збільшити земельний банк ТАС-Агро.

Quote«Будемо інвестувати у ті виробництва, які ми маємо. Бажаємо збільшити обсяг експорту яблучного концентрату. Плануємо проінвестувати в один із двох заводів, і, якщо все вдасться, подвоїти виробництво. Також інвестуватимемо в упаковку. Тобто щодо всіх підприємств нас нічого не лякає. Ми тут знаходимося та швидко реагуємо», – стверджує Тігіпко.
Подякувати 🎉