Чи вистачить Україні зовнішньої допомоги без США у 2025

Чи вистачить Україні зовнішньої допомоги без США у 2025

Україна може забезпечити бюджетні потреби на 2025 рік у $42 млрд без допомоги США, а частину зберегти на наступний рік. Найбільше зовнішньої допомоги нададуть ЄС та Світовий банк – загалом понад $52,5 млрд. Про це повідомив заступник голови податкового комітету Верховної Ради Ярослав Железняк.

Хто фінансуватиме Україну у 2025

Як повідомив Ярослав Железняк, на 2025-2026 роки міжнародні партнери України зможуть покрити бюджетні потреби у $42 млрд без участі США. Кошти мають надійти від:

  • $4,6 млрд – від Міжнародного валютного фонду (МВФ), з яких $2,7 млрд у 2025-му;
  • €12,5 млрд – за програмою Ukraine Facility від ЄС;
  • $20 млрд – від Світового банку. Переважно це гроші, які надали США у рамках угоди з G7 про кредит для України за рахунок прибутків від заморожених активів рф, але, за словами Железняка, це вже гроші Світового банку;
  • $20 млрд – у рамках тієї ж угоди з G7;
  • $10 млрд – від Канади, Японії та Великої Британії як внесок у кредит від G7;
  • Україна також може отримати кошти, зокрема, від Норвегії, Австралії та інших країн та інституцій.

Хоча президент США Дональд Трамп намагається вплинути на дві американські інституції – МВФ та Світовий банк, навіть без їхньої допомоги Україні вистачить фінансування, зазначив Железняк.

Водночас майже все зовнішнє фінансування – це невійськові видатки (окрім $3 млрд від Великої Британії). Відповідно, Україна має фінансувати армію внутрішніми коштами.

«Тут теж поки «за свої» [кошти] все ок: два місяці року пройшли вже з невеликим, але перевиконанням плану. І начебто ми ті 2,2 трлн грн зберемо», – написав нардеп.

Водночас головний ризик, за словами Железняка, – як Україна перекриватиме закупівлю зброї, яку раніше надавали США.

«Я чесно говорячи, не знаю, чи це технічно можна замістити навіть за наявності грошей. Але очевидно, що наші військові видатки дуже вірогідно можуть значно зрости. Тобто є потреба у збільшені внутрішніх надходжень», – зазначив Ярослав Железняк.

За його словами, український уряд має «взагалі забути про будь-які невійськові видатки та ініціативи, які фінансуються за наші внутрішні ресурси», включаючи «Національний кешбек» і програму «Тисяча від Зеленського», а також рішення витратити 30-40 млрд грн на купівлю російських атомних реакторів у Болгарії.

«Ну ще б контрабанду, корупцію на купі держпідприємств, кришування «чорних ринків» та інші звичні джерела влади бажано б підсушити. Але як реаліст, то сподіваюсь, що хоч нові напрямки не придумають», – написав нардеп.

Нагадаємо, за даними ЦЕС, Україна може виділити додаткові $5-7 млрд на оборону з доходів від заморожених активів рф. Водночас Верховна Рада також розглядає варіант витратити на це $25 млрд зовнішньої допомоги.

Читати на The Page