Facebook Pixel

Скільки Україна витратить на оборону із заморожених активів рф у 2024

Україна може виділити додаткові $5-7 млрд на оборону з доходів від заморожених активів рф. Водночас Верховна Рада також розглядає варіант витратити на це $25 млрд зовнішньої допомоги. Про це повідомили у Центрі економічної стратегії (ЦЕС) з посиланням на слова Володимира Цабаля, секретаря комітету з питань бюджету у Раді.

Скільки зовнішньої допомоги Україна може спрямувати на оборону у 2025

За словами Володимира Цабаля, Верховна Рада розглядає три сценарії, як розподілити фінансову допомогу від міжнародних партнерів, включно з надходженнями від заморожених активів рф:

  • Витратити всі додаткові $25 млрд на безпеку й оборону.
  • Жити за бюджетом-2025 і перенести ці кошти на 2026-й..
  • Реалістичний середній варіант – частину ($5-7 млрд) витратити цього року, частину відкласти.
Скільки зовнішньої допомоги України отримає у 2025. Джерело: ЦЕС

Скільки зовнішньої допомоги України отримає у 2025. Джерело: ЦЕС

Quote«Я нагадаю, що кожен попередній рік ми в бюджеті планували значно нижчі видатки на сектор безпеки і оборони, ніж по факту виходило на кінець року. У 2024-му ми додали пів трильйона всередині року», – зазначив народний депутат.

Цабаль сказав, що у 2025 році витрати на сектор безпеки та оборони закладені лише на 3% більше, ніж минулоріч. Тоді як інфляцію прогнозують на рівні 9%. Відповідно, фактичне фінансування в гривнях зменшиться на 6%.

Quote«Чи означає це, що ми купимо на 6% менше зброї чи скоротимо фінансування армії? Звісно, ні. Ми традиційно закладаємо бюджет із консервативною оцінкою видатків, а потім коригуємо його в середині року залежно від міжнародної допомоги», – додає секретар комітету з питань бюджету.

Із $25 млрд міжнародної допомоги Мінфін і Кабмін готові витратити мінімум $5-7 млрд, вважає Цабаль.

Залишається питання стосовно ще $17-20 млрд. На думку Цабаля, правильне рішення – баланс між сценаріями: значну частину коштів спрямувати на зброю та фінансування армії, адже у 2025-му допомога партнерів у військовій техніці передбачається менша, ніж у 2024-му.

Водночас на 2026 рік єдине підтверджене джерело фінансування для України – програма ЄС Ukraine Facility. Тому частину отриманих коштів у 2025-му варто зарезервувати, щоб хоча б частково покрити майбутній дефіцит бюджету, пише ЦЕС.

Скільки міжнародної допомоги отримала Україна у 2024

У 2024-му уперше за три роки Україна закінчила рік з покритим дефіцитом бюджету – $38 млрд, а також резервами.

Україна отримала вже понад $4 млрд за рахунок доходів від російських активів. Ще близько €2 млрд надійде у березні 2025 року як платіж за друге півріччя минулого року. Перший внесок у 2024-му становив €1,55 млрд.

Подякувати 🎉