Столтенберг розповів, чи Україна може вступити в НАТО з тимчасово окупованими територіями

Столтенберг розповів, чи можуть прийняти Україну в НАТО з тимчасово окупованими територіями

Лише держави-члени НАТО вирішуватимуть, можливо чи ні запросити Україну до Альянсу, навіть коли частина її території буде окупована росією.

Про це заявив передостаннього дня на посаді генерального секретаря НАТО Єнс Столтенберг в інтерв'ю «Інтерфакс-Україна».

«Союзники по НАТО мають вирішувати, як саме членство має застосовуватися або працювати для України, і ми всі це усвідомлюємо. Звісно, якщо говоримо, що єдиний спосіб для України стати членом — це закінчення війни і повний контроль над усією українською територією, тоді даємо президенту путіну всі стимули просто знайти спосіб продовжувати війну», — розповів Столтенберг.

Також він додав, що його головний меседж полягає у тому, що гарантії безпеки НАТО є шляхом забезпечення тривалого й справедливого миру для України.

Відповідаючи на уточнювальне запитання журналістів, чи може Україна, як це було з Німеччиною, набути членство частиною країни, посадовець сказав, що це вирішують союзники по Альянсу. За його словами, держави-члени НАТО мають можливість вирішувати, якщо вони цього хочуть.

Також Столтенберг зазначив, що лише українцям вирішувати, які умови для переговорів з рф є прийнятними. А також, якщо москва та Київ досягнуть домовленостей, то потрібно зробити так, щоб війна після цього дійсно припинилася.

«Тож знов-таки, я вважаю, що це може бути способом гарантувати, що коли між росією та Україною буде досягнуто певної угоди, що на цьому це припиниться. І знов-таки, Україна сама вирішуватиме, що прийнятно. Звісно, союзники по НАТО вирішують, чи можуть гарантії статті 5 застосовуватися до частин української території», — вважає Генсек НАТО.

Окрім цього, він нагадав, що російсько-українська війна розпочалася не 2022 року, а 2014 року, коли рф анексувала Крим, а потім розпочала війну на Донбасі.

Столтенберг наголошує, що домовленості після закінчення повномасштабної війни повинні бути такими, котрі рф не зможе порушити, як «Мінськ-1» чи «Мінськ-2». Також це не повинно бути паузою, під час якої росія здійснить перегрупування військ, а згодом знову продовжить війну. Він переконаний, що для остаточного миру союзники Києва повинні озброїти українську армію, щоб вона могла стримувати подальшу російську агресію.

«Але ми також маємо надати надійні гарантії безпеки. Звісно, найнадійнішою гарантією безпеки буде членство в НАТО в нашому пункті про колективну оборону, стаття 5. Тож я вірю, що членство в НАТО може стати способом забезпечення міцного миру для України і що війна справді на цьому припиниться», — резюмував Столтенберг.

Зазначимо, у вівторок, 1 жовтня, Єнс Столтенберг складе повноваження Генерального секретаря НАТО. На цій посаді його замінить колишній прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте.

Читати на The Page