Facebook Pixel
Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×

Віталік Бутерін опублікував варіанти розвитку Ethereum на найближчі роки

Віталік Бутерін опублікував «імовірну дорожню карту» розвитку Ethereum, згідно з якою, застосувавши технологію ZK-Rollups, мережа зможе підвищити масштабованість, залишаючись водночас надійною та стійкою до цензури.

За словами Бутеріна, блокчейн-мережі схильні до низької децентралізації за рахунок високої пропускної здатності (часта генерація блоків великого розміру). Тому лише деякі ноди повноцінно беруть участь у їхньому виробництві.

Впровадження Rollups у мережі Ethereum

Щоб вирішити цю проблему, засновник Ethereum пропонує використовувати Rollups. Він підвищує ефективність валідації блоків, проте не вирішує проблему їхньої централізованої генерації. На думку Бутеріна, є два можливі варіанти: або всі перейдуть на один Rollup, або мережева активність буде розподілена між кількома рішеннями.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!

Для першого варіанту необхідно впровадити на першому рівні Ethereum шардинг. У такому разі блокчейн буде здатний зберігати всі дані домінантного рішення, розподіляючи їх між своїми сегментами.

shards.png

«Ми отримуємо світ, у якому виробництво блоків централізоване, їхня перевірка базується на принципі відсутності довіри [trustless] та децентралізована, а цензури, як і раніше, немає. Виробникам блоків доводиться обробляти величезну кількість транзакцій, тому на цей ринок важко вийти, проте у них немає змоги проштовхувати недійсні блоки», — сказав Бутерін.

Підписуйтесь на нас в Google News!

Сценарій без Rollups

Якщо жоден із Rollups-проєктів не зможе охопити більшу частину мережевої активності Ethereum, то система буде представлена кількома незалежними блокчейнами. Наприклад, як це реалізовано в екосистемі Cosmos. Зв'язок між цими сегментами забезпечать кросчейн-мости.

«Здається, що такий підхід дасть змогу нам отримати все: децентралізовану валідацію, надійний захист від цензури та навіть розподілене виробництво блоків, оскільки всі Rollups малі та в них легко розпочати операції. Але децентралізація виробництва блоків може виявитися недовговічною через можливість міждоменного MEV», — написав засновник Ethereum.

Бутерін пояснив, що архітектура з одночасною генерацією блоків «у кількох доменах» створює можливості для арбітражу. Є також ризик, що виробництво блоків на всіх доменах контролюватимуть одні й ті самі люди.

mev.png

Можливими рішеннями тут може бути «механізм аукціону на видобуток блоків», імплементація «каналів обходу цензури» (censorship-resistant bypass channels) у Rollups або їхня комбінація. Усі пропозиції передбачають реалізацію PBS в основній мережі.

Бутерін підкреслив, що блокчейн ETH відкритий для всіх варіантів, оскільки його дорожня карта орієнтована на Rollups. Тому його прихильникам «не треба обирати переможців». Але ця технологія потребуватиме «роки доробок та аудитів».

Нагадаємо, що 9 грудня в мережі Ethereum відбудеться хардфорк Arrow Glacier, під час якого відтермінують активацію «бомби складності» до травня 2022 року.

Коментарі

Всі новини