Facebook Pixel

Глава Міненерго розповіла, як домовлялися з інвесторами в «зелену» енергетику

Дві з трьох існуючих в Україні асоціацій, що об'єднують учасників ринку відновлюваної енергетики, підписали запропонований урядом меморандум про зниження «зеленого» тарифу. Про це в інтерв'ю діловому тижневику «Перша шпальта» повідомила в. о. міністра енергетики Ольга Буславець.

За її словами, було проведено нелегку роботу з інвесторами, щоб знайти компроміс між їхніми побажаннями та тими умовами, в яких опинилися енергетична система країни та держава. Переговори велися з галузевими асоціаціями та великими інвесторами. До них було залучено представників секретаріату Енергетичного співтовариства, щоб використовувати міжнародний досвід під час пошуку компромісу.

Зрештою погодилися підписати меморандум дві асоціації. Одна з них об'єднує вітряну генерацію. Друга асоціація змішана, в ній не всі інвестори погодилися, але більшість проголосувала за підписання меморандуму. Третя асоціація не погодилася підписати. Одна з причин полягала в тому, що вони хотіли, щоб залишили дуже високий тариф для сонячних станцій, побудованих ще у 2013 році. До них застосували в меморандумі так званий прайскеп, верхню планку, і обмежили на рівні 22 євроцентів тарифи, які досягали 46 євроцентів.

«Ми не можемо пояснити нашим людям, чому потрібно платити такий тариф. Я вважаю, що з 2013 року, за сім років, коли ця станція працювала, вона себе окупила. Тому ми і зменшили тариф», – зазначила Буславець.

Другою вимогою цих інвесторів було збільшити величину порога потужності для станцій, до яких не застосовується зниження тарифу, з 1 МВт до 5 МВт.

«Ми вважаємо, що законодавство має бути синхронізованим. У законі про аукціонну підтримку відновлюваної енергетики записано, що 1 МВт – це поріг потужності, після якого інвестор повинен йти на аукціон і змагатися в ціні, за якою він виграє конкурс і будуватиме свою станцію. Тому ми не пішли на підвищення цього порогу», – пояснила Буславець.

slide1-16062020.jpg

Контекст. Кабмін схвалив меморандум з інвесторами у відновлювану енергетику (ВДЕ), згідно з яким «зелений» тариф для СЕС знижено на 15%, а для ВЕС — на 7,5% без пролонгації дії. Положенням меморандуму також припиняється будівництво СЕС з 31 липня в рамках дії «зеленого» тарифу. З 31 липня 2020 року тариф для них встановлюватиметься на зелених аукціонах. На будівництво ВЕС після завершення вже початих проєктів також накладаються обмеження.

Крім того, на станції ВДЕ покладено часткову відповідальність за небаланси енергосистеми.

Подякувати 🎉