Штрафи ТЦК у 2025 році стали однією з найболючіших санкцій для військовозобов’язаних, що порушують правила військового обліку. The Page з’ясовує у юристів, що чекає на боржників, чому більшість штрафів досі не сплачені та чи стала ця практика справді масовою.
Що буде, якщо не заплатити штраф ТЦК
Як пояснила The Page Віолетта Монастирьска, адвокатка Legal Strategy, після винесення постанови про адміністративне правопорушення особа має 15 днів на добровільну сплату штрафу.
Якщо штраф не сплачено протягом цього строку, ТЦК передає справу до Державної виконавчої служби (ДВС) для примусового стягнення. Це передбачено статтею 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП).
«У разі несплати штрафу у встановлений строк сума штрафу подвоюється. Це також передбачено статтею 308 КУпАП. Крім подвоєного штрафу, боржник зобов'язаний сплатити виконавчий збір у розмірі 10% від суми боргу. Це передбачено статтею 27 Закону України «Про виконавче провадження», — попереджає Віолетта Монастирьска.
Початок виконавчого провадження супроводжується блокуванням банківських рахунків боржника. Тобто дізнатися про штраф часто можна під час невдалої спроби оплати карткою в магазині.
Ігнорування повістки або неоновлення даних може призвести до штрафу ТЦК. Фото: УНІАН
Скільки українці винні державі штрафів ТЦК
Підрахуємо: розмір штрафу від ТЦК за порушення правил військового обліку у 2025 році становить від 17 тис. грн до 25,5 тис. грн; коли справа потрапляє до ДВС, сума щонайменше зростає до 34 тис. грн; необхідність сплати 10% виконавчого збору збільшує заборгованість до 37,4 тис. грн.
А тепер оцінимо обсяги в масштабах країни: відповідно до даних Опендатабота, станом на середину квітня з початку 2025 року відкрито понад 17 тис. виконавчих проваджень за порушення правил військового обліку. Виходячи з цього, за підрахунками The Page, станом на квітень 2025 року загальна сума заборгованості за штрафами ТЦК вірогідно сягає щонайменше 635,8 млн грн.
Натомість, за інформацією Опендатабота, у 2024 році 52% виконавчих проваджень, пов’язаних зі штрафами від ТЦК, не було закрито. А у 2025 році українці сплатили лише 16% штрафів ТЦК — 2779 боргів. Якщо брати до розрахунку мінімальну суму штрафу, без подвоєння в процесі виконавчого виробництва держава могла отримати лише близько 47,2 млн грн.
В Опендатаботі підрахували, що ТЦК щомісяця в середньому накладають близько 4,7 тис. нових штрафів. Відповідно до припущення The Page, мова йде про щонайменше 79,9 млн на місяць без урахування зростання боргу в разі передачі до ДВС.
Інфографіка: Опендатабот
Чому українці не сплачують штрафи ТЦК і наскільки вони масові
Виходить, що левова частка штрафів ТЦК лишається неоплаченою. А тисячі чоловіків, яких це торкнулося, примудряються існувати з заблокованими банківськими картками й накладеним на майно арештом.
Данило Трясов, адвокат АО Leshchenko & Partners, з урахуванням наведеної вище статистики поділяє військовозобов’язаних чоловіків, що стикнулися зі штрафами ТЦК, на наступні категорії:
- які після отримання постанови про накладення адміністративного стягнення керівниками ТЦК у вигляді штрафів одразу їх сплачують, не очікуючи відкриття виконавчих проваджень ДВС;
- взагалі ігнорують постанови ТЦК про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу, а надалі відкриті виконавчі провадження щодо них;
- не здатні сплатити у добровільному порядку штраф, сума якого для багатьох є непосильною навіть з урахуванням акційної знижки 50%, яку запропонувала держава.
Інфографіка: Опендатабот
«Факт, що у 2024 році не було сплачено 52% штрафів, демонструє слабку ефективність адміністративного впливу: або через недосконалість механізмів стягнення, або через низький рівень правової відповідальності громадян чи пасивний спротив частини населення — «штраф отримав, але не визнаю його законність і не боюсь наслідків», — продовжує Віолетта Монастирьска.
На перший погляд, понад 17 тис. проваджень за порушення правил військового обліку з початку 2025 року виглядають значною цифрою. Проте, як зауважує Монастирьска, у масштабах країни, де налічується близько 5–7 млн військовозобов’язаних, штрафи торкаються лише 0,1–0,3% осіб. На думку співрозмовниці The Page, така динаміка швидше свідчить не про масову кампанію, а про вибіркову роботу ТЦК або тестування нових механізмів контролю.