Facebook Pixel

Болгарія передумала продавати російські реактори Україні: яка причина

Болгарія не продаватиме Україні російське обладнання з АЕС «Белене», щодо якого велися попередні переговори між країнами.

Про це заявив віцепрем'єр-міністр і голова Болгарської соціалістичної партії (БСП) Атанас Зафіров, повідомляє Forbes.

Чому Болгарія не продаватиме Україні ядерні реактори

За словами політика, рішення не передавати Україні обладнання нібито підтримали всі партнери по уряду.

Зафіров зазначив, що Болгарії необхідно розвивати атомну енергетику, особливо враховуючи зростання цін на електроенергію у світі.

Forbes пише, що таке рішення ставить під сумнів реалізацію ще одного ключового для болгарського енергетичного сектору проєкту – будівництва двох нових блоків АЕС.

Хмельницька АЕС. Фото: Вікіпедія

Хмельницька АЕС. Фото: Вікіпедія

Після того, як наприкінці 2025 року Козлодуйська АЕС офіційно підписала контракт з американським консорціумом Westinghouse та південнокорейською компанією Hyundai Engineering & Construction на будівництво блоків №7 та №8.

Видання повідомляє, що в контракті є фіксована ціна для кожного з учасників і вартість, яка базується на кількості робочих годин і вкладеного часу. Крім того, для реалізації проєкту мав бути використаний продаж Україні обладнання з АЕС «Белене».

Що відомо про будівництво енергоблоків на Хмельницькій АЕС

У січні 2024 року міністр енергетики Герман Галущенко говорив, що Україна розраховує розпочати будівництво чотирьох нових атомних енергетичних блоків на Хмельницькій АЕС цього літа чи восени.

Кабінет Міністрів 3 квітня зареєстрував у Верховній Раді проєкт Закону «Про розміщення, проєктування та будівництво енергоблоків №3 та №4 Хмельницької атомної електричної станції».

Два енергоблоки працюватимуть на обладнанні російського виробництва ВВЕР-1000, які стоять і на перших двох блоках ХАЕС.

15 квітня «Енергоатом» розпочав проєкт зі зведення енергоблоків ХАЕС-5 та ХАЕС-6 за американською технологією АР1000 Westinghouse.

28 жовтня на ХАЕС доставили четвертий дизель-генератор, який буде забезпечувати подачу електроенергії у разі втрати основного живлення четвертого енергоблока.

У грудні українські екологічні організації звернулися до Верховної Ради та президента з проханням призупинити розгляд законопроєкту №11146, який передбачає добудову третього та четвертого енергоблоків Хмельницької АЕС.

10 січня Галущенко під час години запитань до уряду у ВР назвав посла Євросоюзу в Україні Катаріну Матернову «клерком середнього звєна». Такий вислів він вжив говорячи про проєкт закону про добудову енергоблоків Хмельницької АЕС коштом західних донорів.

Водночас у лютому 2025-го Володимир Зеленський закликав нардепів підтримати законопроєкт №11146.

10 лютого комітет антикорупційної політики Верховної Ради визнав законопроєкт №11146, який передбачає побудову двох енергоблоків Хмельницької АЕС, таким, що містить корупційні ризики.

11 лютого ВР схвалила законопроєкт №11392, який надає «Енергоатому» дозвіл на придбання двох атомних реакторів у Болгарії для добудови енергоблоків Хмельницької АЕС.

13 березня Зеленський підписав законопроєкт №11392 про купівлю російських атомних реакторів у Болгарії для блоків №3,4 Хмельницької АЕС.

25 березня державний Sense Bank та «НАЕК «Енергоатом» підписали Меморандум про співробітництво задля нарощення в Україні атомних потужностей, зокрема добудови блоків Хмельницької АЕС.

Подякувати 🎉