У вівторок, 25 березня, державний Sense Bank та «НАЕК «Енергоатом» підписали Меморандум про співробітництво задля нарощення в Україні атомних потужностей, зокрема добудови блоків Хмельницької АЕС.
Про це повідомила пресслужба «Енергоатома».
Sense Bank фінансуватиме добудову ХАЕС: деталі
Так, сторони співпрацюватимуть з питань організації фінансування для закупівлі російського обладнання у болгарської АЕС Belene, яке необхідне для добудови енергоблоків № 3 та № 4 на ХАЕС.

Крім того, згідно з документом, Sense Bank запрошуватиме інші фінустанови до співробітництва в організації фінансування необхідного обладнання.

Керівник АТ «НАЕК «Енергоатом» Петро Котін та Голова Правління АТ «Сенс Банк» Олексій Ступак підписують Меморандум про співробітництво. Фото: energoatom.com.ua
Своєю чергою народний депутат від фракції «Голос» Ярослав Железняк зазначив, що «Енергоатом» — сфера «нагляду» Тимура Міндіча — українського бізнесмена та кінопродюсера, який має безпосереднє відношення до творчого об'єднання «Квартал 95» і олігарха Ігоря Коломойського.
Нардеп каже, що гендиректор Sense Bank Олексій Ступак теж є «ставлеником» Міндіча. Так само його «ставлеником» є і Василь Веселий, «смотрящий» по банку.
«І зараз знову новина, вже знаючи всі ці факти: державний Sense Bank (під наглядом Міндіча) профінансує найбільшу корупційну оборудку (під наглядом Міндіча)», — написав Железняк.
Що відомо про будівництво енергоблоків на Хмельницькій АЕС
У січні 2024 року міністр енергетики Герман Галущенко говорив, що Україна розраховує розпочати будівництво чотирьох нових атомних енергетичних блоків на Хмельницькій АЕС цього літа чи восени.
Кабінет Міністрів 3 квітня зареєстрував у Верховній Раді проєкт Закону «Про розміщення, проєктування та будівництво енергоблоків №3 та №4 Хмельницької атомної електричної станції».
Два енергоблоки працюватимуть на обладнанні російського виробництва ВВЕР-1000, які стоять і на перших двох блоках ХАЕС.
15 квітня «Енергоатом» розпочав проєкт зі зведення енергоблоків ХАЕС-5 та ХАЕС-6 за американською технологією АР1000 Westinghouse.
28 жовтня на ХАЕС доставили четвертий дизель-генератор, який буде забезпечувати подачу електроенергії у разі втрати основного живлення четвертого енергоблока.
У грудні українські екологічні організації звернулися до Верховної Ради та президента з проханням призупинити розгляд законопроєкту №11146, який передбачає добудову третього та четвертого енергоблоків Хмельницької АЕС.
10 січня Галущенко під час години запитань до уряду у ВР назвав посла Євросоюзу в Україні Катаріну Матернову «клерком середнього звєна». Такий вислів він вжив говорячи про проєкт закону про добудову енергоблоків Хмельницької АЕС коштом західних донорів.
Водночас у лютому 2025-го Володимир Зеленський закликав нардепів підтримати законопроєкт №11146.
10 лютого комітет антикорупційної політики Верховної Ради визнав законопроєкт №11146, який передбачає побудову двох енергоблоків Хмельницької АЕС, таким, що містить корупційні ризики.
11 лютого ВР схвалила законопроєкт №11392, який надає «Енергоатому» дозвіл на придбання двох атомних реакторів у Болгарії для добудови енергоблоків Хмельницької АЕС.
13 березня Зеленський підписав законопроєкт №11392 про купівлю російських атомних реакторів у Болгарії для блоків №3,4 Хмельницької АЕС.