Три асоціації ВДЕ виступили проти запропонованої дискримінації окремих гравців ринку

Фото: «Нафтогаз»

Учасники ринку відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) виступили проти намірів комітету з питань фінансів ВР встановити пріоритетність оплати за вироблену «зелену» електроенергію для окремих гравців ринку.

Заяви зробили Європейсько-Українське енергетичне агентство (ЄУЕА), Українська вітроенергетична асоціація (УВЕА) та Українська асоціація відновлюваної енергетики (АВЕУ), повідомило «РБК-Україна».

«Ми заперечуємо проти дискримінації електростанцій на основі їх потужності або технології. Кожен інвестор в секторі відновлюваної енергетики України робив свої інвестиції повністю покладаючись на державні зобов'язання щодо забезпечення повних поточних розрахунків за «зеленим» тарифом», — відзначають в ЄУЕА.

Вони зажадали від депутатів відхилити запропоновану поправку як дискримінаційну; підтримати імплементацію Меморандуму про взаєморозуміння шляхом забезпечення достатнього фінансування підприємства «Гарантований покупець» з держбюджету і погашення старого боргу перед ВДЕ шляхом випуску державних облігацій або інших відповідних інструментів.

«Це дозволить зменшити перелік причин, за якими інвестори можуть звертатися до міжнародних арбітражів і порушувати справи проти України», — попередили в ЄУЕА.

Контекст. У вересні провідні асоціації ВДЕ заявили, що уряд порушує Меморандум про взаєморозуміння з виробниками «зеленої» електроенергії, і не виконує зобов'язання щодо погашення боргів перед ними.

Вони відзначили, що більшість інвесторів з листопада 2020 року прискорять підготовку до міжнародного арбітражу проти уряду України через тиск банків, які вимагають своєчасних розрахунків за надані кредити.

28 жовтня вони повторно звернулися до прем'єра і заявили, що українська влада перейшла до переслідування та агресії на адресу інвесторів в «зелену» енергетику замість того, щоб виконати взяті перед ними фінансові зобов'язання. Це була відповідь на слова голови ДПС про нібито ухиленні від сплати податків компаніями, які виробляють «зелену» електроенергію.

Заборгованість держави по виплатах за електроенергію з відновлюваних джерел за перші сім місяців року склала 22,4 млрд грн. За вересень рівень оплат склав 60,5%, за 20 днів жовтня — 7,6%.

За даними судових реєстрів, вже близько 50 невеликих компаній, які інвестували в будівництво об'єктів відновлюваної енергетики, подали позови до «Гарантованого покупця», щоб відсудити невиплачені кошти за вироблену електроенергію. Загальна сума позовних вимог перевищує 630 млн грн.

Проблеми на ринку «зеленої» енергетики назрівали давно. Неконтрольований розвиток ринку ВДЕ (в 2018-2019 роках) привів до глибокої кризи галузі та фінансового перевантаження державних інститутів.

Читати на The Page