Чотири з п’яти кредитів у нерухомості не працюють. Фото: depositphotos
У компаній, що спеціалізуються на операціях з нерухомістю, 79,4% кредитів не працюють. У підприємств роздрібної торгівлі цей показник становить 74,4%.
Про це йдеться в матеріалі Центру економічних досліджень та прогнозування «Фінансовий пульс».
Чому компанії будівельної галузі мають велику частку неробочих кредитів
За словами експертів, компанії будівельної галузі мають у своїх кредитних портфелях достатньо велику частку неробочих кредитів. Це пов’язано насамперед з тривалістю виробничого циклу. Так, середній термін будівництва житлового будинку навіть в довоєнні роки становив у середньому від 18 до 24 місяців.
Також суттєві фінансові витрати на початкових етапах почасти є причиною нестабільності фінансових результатів.
Керівниця аналітичного департаменту «Фінансового пульсу» Діляра Мустафаєва зазначила, що з початку повномасштабного вторгнення будівельні компанії та компанії, що реалізують об’єкти нерухомості, потерпають від спаду попиту на ринку. Водночас помітне значне подорожчання собівартості будівництва, що негативно впливає на фінансовий стан компаній.
У підприємств яких галузей найменша частка неробочих кредитів
Серед видів діяльності, які складають основу кредитного портфеля підприємств, найбільш надійними є:
- представники харчової промисловості — частка непрацюючих активів у кредитному портфелі становить 10,6%;
- сільськогосподарські підприємства — 13,33%;
Попри те, що гуртова торгівля формує найбільш значну частку кредитного обсягу юридичних осіб (22%), однак якість цього портфеля менш висока, частка непрацюючих позик серед підприємств гуртової торгівлі — 29%.
У підприємств, що спеціалізуються на постачанні електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря, цей показник становить 30%.
З чим пов’язана велика частка неробочих кредитів
Мустафаєва підкреслила, що значна частина неробочих позик прямо пов’язана з проблемами, спричиненими війною, коли погіршення фінансового стану підприємств виникло внаслідок пошкодження або знищення виробничих потужностей, або виробництво чи склади розташовані в зоні бойових дій.
Ще об’єктивними причинами появи неробочих кредитів є:
- окупація територій, на яких велася діяльність підприємств;
- порушення логістики постачання сировини;
- втрата ринків збуту або зниження попиту на продукцію.
Яким був обсяг неробочих кредитів у 2024 році
«Фінансовий пульс» також зазначає, що на початок 2024-го обсяг неробочих позик підприємств сягав 365,5 млрд грн. Це становить 44,12% від обсягу кредитного портфеля юридичних осіб.
А станом на 1 січня 2025 року загальний обсяг неробочих кредитів підприємств дорівнював 347,38 млрд грн, що складає 38,96% від загального кредитного портфеля корпоративного сектору.
Таким чином, за 2024 рік частка непрацюючих позик скоротилася на 5,2 в.п., тобто якість кредитного портфеля поступово покращується.
На це впливає не тільки видача банками якісних кредитів, а й:
- поступова адаптація підприємств до умов війни,
- відновлення їх діяльності (іноді завдяки релокації до іншого регіону).
Крім того, як йдеться в публікації, важливим фактором зменшення неробочих позик залишається активна робота фінансових установ з боржниками, зокрема через механізм реструктуризації заборгованості.
«Попри війну рівень непрацюючих кредитів підприємств поступово знижується, хоча ще залишається доволі високим. Але кредитні портфелі банків є добре забезпеченими та зарезервованими», — розповіла Мустафаєва.
На початок січня 2025-го найбільша частка неробочих кредитів спостерігалась у банків з державним капіталом — 42,97%. Натомість у фінустанов з приватним капіталом цей показник складав 12,54%, у банків іноземних груп — 10,89%.