Прокурор САП передав до суду справу про незаконне відчуження нерухомості ДП «Національна кінематека України». Чотирьом обвинуваченим інкримінують крадіжку 14 будівель і споруд кінематеки на 42 млн грн, повідомляє телеграм-канал САП.
Слідчі виявили, що у 2016–2019 роках організатори схеми розробили план санації держпідприємства, метою якого було протиправне відчуження нерухомості за мінімальними цінами. Учасниками схеми стали також посадовці Мінкультури і самої кінематеки. Вони забезпечили компанії організаторів перемогу в аукціоні, на якому ті придбали будівлі за заниженою ціною.
Господарський суд Києва скасував результати цього аукціону, Верховний Суд рішення підтвердив, і ДП НКУ повернуло собі державне майно.

Підозру у справі Національної кінематеки отримали 9 фігурантів, серед них:
- заступниця міністра культури України Тамара Мазур (2014–2019 рр.),
- начальник управління Міністерства культури України Володимир Якубівський (2017–2020 рр.),
- перший заступник генерального директора ДП «НКУ» (2016–2019 рр.),
- арбітражний керуючий – керуючий санацією ДП «НКУ» (2019–2020 рр.),
- два організатори злочинної схеми – бенефіціарні власники низки товариств та інші особи.
Нагадаємо, у вересні 2024 року польські правоохоронці екстрадували до України одного з підозрюваних. Це Олександр Радько, колишній директор фірми «Вест Прайт», яка отримала цю нерухомість.
Учасників злочину звинувачують за ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 365-2 і ч. 1 ст. 366 КК України.
П’яти співучасникам схеми суд затвердив угоди про визнання винуватості. Вони вже перерахували на допомогу ЗСУ 53 млн грн.
Держпідприємство «Національна кінематека України» розташоване на самісінькій околиці Києва, неподалік метро «Лісова» на Лівому березі Києва. У часи радянщини це була Київська студія науково-популярних фільмів.