Facebook Pixel

Цей день в історії: 14 листопада СРСР визнав злочином депортацію народів

14 листопада у світі відзначають Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом, Міжнародний день дівчат, День якості, День юзабіліті (ергономіки), в Індії – День дітей, в Колумбії – День жінок, а в США – День операційної сестри.

The Page нагадує, які історичні події відбулися 14 листопада в Україні та світі.

У 1918 році на першому засіданні Національних зборів Чехословацької республіки депутати почали розробляти конституцію і обрали Томаша Масарика президентом республіки.

Того ж дня в Україні гетьман Павло Скоропадський проголосив «федерацію Української Держави з майбутньою небільшовицькою Росією». Він це зробив, тільки щоб заручитись підтримкою Антанти, тому що ніколи не планував об’єднуватися з росіянами. Водночас Скоропадський підписав декрет про заснування Української Академії наук. А соціалісти вже почали заколот проти Скоропадського і його Української Держави.

У 1922-му у Великій Британії почала радіомовлення BBC – Британська телерадіомовна компанія.

80 років тому в СРСР депортували ще один народ — турків-месхетинців

80 років тому, 14 листопада 1944 року, відбулася депортація 115 тисяч турків-месхетинців з Грузії до республік Середньої Азії – попри те, що близько 46 тис. представників цього народу (майже всі дорослі чоловіки) були мобілізовані і воювали на фронті. Підставою для депортації стали хибні звинувачення, аналогічні тим, за якими у травні 1944-го депортували кримських татар: співпраця з ворогом і шпигунство. У 1956-му з турків-месхетинців були зняті обмеження щодо спецпоселення, але повернутися до Грузії їм не дозволили, тому більшість месхетинців залишилися на нових місцях. Влітку 1989 року у Ферганській долині Узбекистану сталися погроми турок-месхетинців. Це був ще один гучний і кривавий міжетнічний конфлікт в Радянському Союзі.

55 років тому, 14 листопада 1969 року, NASA запустило «Аполлон-12» – другу місію з екіпажем на поверхню Місяця.

35 років тому СРСР визнав злочином депортацію народів

35 років тому, 14 листопада 1989 року, Верховна Рада СРСР ухвалила Декларацію про визнання незаконними і злочинними репресивні акти проти народів, підданих насильницькому переселенню, та про забезпечення їхніх прав. На це знадобилося 45 років.

Quote«...Варварськими акціями сталінського режиму стало виселення у роки Другої світової війни з рідних місць балкарців, інгушів, калмиків, карачаївців, кримських татар, німців, турків-месхетинців, чеченців. Політика насильницького переселення позначилася на долі корейців, греків, курдів та інших народів».
  • «Верховна Рада СРСР ...беззастережно засуджує практику насильницького переселення цілих народів як тяжкий злочин, що суперечить основам міжнародного права, гуманістичній природі соціалістичного устрою...
  • гарантує, що зневажання прав людини та норм гуманності на державному рівні більше ніколи не повториться в нашій країні
  • вважає за необхідне вжити відповідних законодавчих заходів для безумовного відновлення прав усіх радянських народів, які зазнали репресій».

Цей документ відкрив формальні підстави для початку масового повернення кримських татар з депортації на батьківщину в Крим. В незалежній Україні закон про відновлення депортованих за національною ознакою, на жаль, був ухвалений тільки після анексії Криму рф – 17 квітня 2014 року.

14 листопада 1989 року ВР СРСР формально відкрила шлях до масового повернення кримських татар з депортації. На фото — такий вигляд мали перші будинки киримли в Криму (Кореїз, 1990).

14 листопада 1989 року ВР СРСР формально відкрила шлях до масового повернення кримських татар з депортації. На фото — такий вигляд мали перші будинки киримли в Криму (Кореїз, 1990).

У 1999-му на посаду Президента України вдруге був обраний Леонід Кучма. Він обіймав вищу посаду в державі з липня 1994 по січень 2005 року.

У 2008-му у Вашингтоні відкрився перший економічний саміт G20.

Подякувати 🎉