У мене є дача в селі під Києвом, по одеській трасі. Наявність на ній доступу до інтернету для мене — дуже значний показник комфорту. Оскільки це дача, яка використовується кілька місяців на рік, то до цього літа провести стаціонарний інтернет я не вважав доцільним. Отже, багато років ми користувалися тут мобільним інтернетом — спочатку від вже «померлого» оператора «Інтертелеком» за технологією CDMA, але пару останніх років — інтернетом від Vodafone, через мобільний модем-роутер.
Він насправді забезпечував досить пристойну швидкість та якість зв’язку (25-40 Мбіт на вхід і 5-6 Мбіт на вихід за результатами виміру швидкості інтернету), чого цілком достатньо для «дачного» режиму використання. Але не зараз. Бо коли почалися відключення електроенергії, в нашому селі мобільні оператори виявились не готовими до цього, і всі три ключових гравці вимикаються майже одночасно із графіком відключень. Причому не просто інтернет падає, а майже повністю зникає мобільний зв’язок.
Тож оскільки я захотів провести більшу частину цього літа на дачі, питання стабільного енергонезалежного інтернету довелось вирішувати оперативно. Ось що я зробив.
Скільки коштує підключення оптичного інтернету
У нас по селу подекуди висить реклама провайдерів, але я вирішив пошукати відповіді в гуглі. Знайшов двох провайдерів, які теоретично можуть провести оптику до нашого будинку. Тарифи у них плюс-мінус однакові (до речі, в селі це значно дорожче, ніж у місті) — 400-450 грн на місяць за оптичний гігабітний інтернет (у Києві я плачу 300 грн на місяць за гігабітну оптику).
Але ці два провайдери дещо розрізняються умовами підключення і ведення клієнтів. У того, що я обрав, — підключення безкоштовне, оренда GPON-терміналу — 1 коп. на місяць, і є можливість «заморозки», що для мене дуже актуально, адже у несезон інтернет на дачі не потрібен. У іншого провайдера — підключення 1000 грн, GPON-термінал додатково — 700 грн, тож я зробив очевидний вибір.
Однак мені довелося заплатити 800 грн за підключення, бо найближча точка від нас була на відстані 230 м, а провайдер безкоштовно надає 150 м кабелю. Тож по 10 грн за кожний додатковий метр кабелю я таки заплатив.
Від моменту подачі заявки до моменту підключення минуло шість днів, що, зважаючи на колосальний наразі попит, досить непогано.
За цей тиждень я купив новий роутер (на дачу я не брав суперпотужний, взяв відносно бюджетний, але з підтримкою Wi-Fi 6), і ось що я маю зараз (в момент написання цього тексту світла якраз немає).
Так, у Києві, із більш потужним роутером та великим провайдером, швидкість інтернету у мене десь відсотків на 25-30 вища, але для дачі цього цілком вистачає, щоб комфортно працювати, проводити відеодзвінки та дивитися кіно онлайн, коли в мережі одночасно підключено кілька пристроїв.
Що треба купити, щоб оптичний інтернет працював під час відключень світла
Для того щоб оптичний інтернет працював без центрального живлення, потрібне деяке додаткове обладнання:
- досить потужний павербанк із двома або більше портами USB або TypeC, що рознесені по різних сторонах павербанку. А краще два павербанки;
- два шнурки-перетворювачі напруги. Річ у тім, що звичайний USB-порт у павербанку видає напругу у 5 вольт, а для живлення GPON-терміналу та роутера потрібно 9 або 12 вольт (залежно від моделі, а іноді і 19 вольт).
Спарка павербанк+ шнурок-перетворювач виглядає ось так.
Якщо використовувати такий потужний павербанк, то можна очікувати десь 6-12 годин безперебійної роботи.