Жирна їжа завжди мала сумнівну репутацію – нас лякали і лякають холестерином, інфарктами, зайвими кілограмами й проблемами з травленням. Але чи справді усе так однозначно?
Фахівці Нововитківської амбулаторії розповідають, що жир – це важлива частина здорового харчування, але тільки у правильному вигляді і у потрібній кількості.
Чим небезпечна жирна їжа
Проблема не у жирах як таких, а у їхній кількості та якості. Насичені й трансжири, які є у фастфуді, смажених стравах, ковбасах чи випічці, справді шкодять здоров’ю. Вони підвищують рівень «поганого» холестерину (LDL), сприяють утворенню бляшок у судинах та підвищують ризик серцево-судинних захворювань, зокрема інфаркту чи інсульту.
Окрім цього, надлишок жирної їжі часто призводить до зайвої ваги та ожиріння – жири дуже калорійні, тому їх легко переїсти. До того ж така їжа навантажує травну систему, викликає важкість, здуття, печію й навіть хронічне запалення в організмі.
Особливо уважними до жирної їжі мають бути люди, які вже мають проблеми з серцем або пережили серцевий напад.
Корисні жири
Фахівці зазначають, що існують так звані «хороші» жири – це ті, яких організм потребує для нормальної роботи серця, мозку, гормонального балансу та навіть краси шкіри.
Вони допомагають знижувати рівень «поганого» холестерину, зменшувати запальні процеси, захищати судини, підтримувати здорову вагу.
Найкращі джерела корисних жирів:
- жирна морська риба (лосось, скумбрія, сардини) – джерело омега-3 жирних кислот;
- оливкова олія холодного віджиму – основа середземноморської дієти;
- авокадо – корисні жири + клітковина;
- горіхи та насіння (волоські горіхи, гарбузове насіння, чіа, лляне насіння);
- лляна та конопляна олія;
- натуральні оливки.