Як вберегти себе від нового спалаху кору і чим небезпечна хвороба

Як вберегти себе від нового спалаху кору і чим небезпечна хвороба. Фото: homedoctor.com.ua

Цього місяця ВООЗ зафіксувала найвищий рівень захворюваності на кір у Європі з 1997 року. Від цієї хвороби у США померла дитина, вперше за 10 років, нагадують «Суспільне Новини». Що це за захворювання і як вберегти себе від нього, читайте далі.

Що таке кір і чи потрібно його боятися

Кір — це гостре вірусне захворювання, яке викликає вірус із родини параміксовірусів. Він є одним з найзаразніших захворювань у світі, яке передається повітряно-крапельним шляхом. Вірус може жити в повітрі та на поверхнях ще протягом двох годин, коли хвора людина вже пішла з приміщення, а 9 з 10 невакцинованих людей після контакту з хворим захворіють і самі.

«Попри дієву, безпечну та недорогу вакцину, кір поки що не вдалося остаточно зупинити», — підкреслює вірусологиня Ганна Коротєєва.

Вона нагадала, що у 2023 році від кору у світі померло 107,5 тис. людей. Більшість із них були повністю чи частково не щеплені.

Які симптоми кору та як лікуватися

Кір зазвичай починається як звичайна ГРВІ. Першим симптомом, зазначають у Центрі громадського здоров’я, є підвищена температура, що з’являється через 10-12 днів після того, як людина підхопила кір. Вона тримається 4-7 днів.

А от супутні симптоми кору у кожного свої:

  • нежить,
  • кашель,
  • головний біль,
  • склерит, білі плями в роті,
  • біль у животі,
  • пронос та блювота,
  • збільшення лімфовузлів.

На третій-четвертий день додається також висип — спочатку на обличчі та шиї, потім по всьому тілу. Він тримається 5-6 днів і поступово зникає.

Специфічних ліків проти кору не існує, лише симптоматичне лікування, щоб полегшити гарячку, кашель, нежить, кон'юнктивіт та інше.

Важливо, аби люди вчасно зверталися до лікаря, коли з’являються ознаки кору, включаючи висип.

Лікарі зазначають, що тим, хто проконтактував з кором і перебуває в групі ризику (наприклад, має вроджений імунодефіцит), лікар може превентивно ввести людський імуноглобулін — так би мовити, імунітет іншої людини, аби пацієнт не захворів.

Ризики захворювання кору

За статистикою дорослі хворіють на кір набагато складніше за дітей. Хвороба знижує ланку імунітету, що відповідає за боротьбу з бактеріями. Через це може розвинутися бактеріальна інфекція: отит, бронхіт, найчастіше — пневмонія.

Найважчі випадки кору як у дорослих, так і у дітей можуть спричинити:

  • набряк мозку,
  • енцефаліт,
  • довічні розлади — глухота і інтелектуальна недостатність,
  • склерит, який надалі може спричинити сліпоту.

Найнебезпечнішим наслідком кору може стати підгострий склерозуючий паненцефаліт. Кір стимулює людський імунітет до ураження мозку. І ці наслідки можуть розвинутися через 3-12 років після кору.

«Енцефаліт виникає в кожного з 1000 інфікованих кором людей; приблизно у кожної 20-ї інфікованої дитини розвивається пневмонія. У середньому з 1000 інфікованих дітей 1-3 помирають від респіраторних і неврологічних ускладнень», — каже Ганна Коротєєва.

Кому потрібно бути особливо обережним з кором

Кір найбільш небезпечний для цих категорій людей:

  • діти до 1 року, у яких немає імунітету;
  • люди з імунодефіцитами – вродженими або коли людина отримує довготривалу гормональну терапію чи перебуває на хіміотерапії й унаслідок цього знижується її імунітет;
  • літні люди: з віком імунітет теж слабне, це природний процес;
  • люди з хронічними хворобами — від цукрового діабету до аномалій у легенях, уражень серця, перенесеного інфаркту або інсульту. Водночас якщо людина контролює свій діабет, це нівелює його наслідки на організмі;
  • вагітні жінки: кір може призвести до розвитку ускладнень, передчасних пологів чи викидня.

Захист проти кору

Справжній надійний захист від кору — масова профілактична вакцинація. Вакцину проти кору зареєстрували ще 62 роки тому — у 1963-му. Ефективність вакцини становить 95% після введення першої дози і 96% — після другої. Щоб у країні не сталося спалаху кору, потрібно провакцинувати не менш як 95% людей.

Через те, що вірус кору — це суто людська хвороба, вакцинація має обнадійливі перспективи, що підтверджується ліквідацією у 2011 році «родича» вірусу кору — вірусу чуми великої рогатої худоби.

Чи дійде спалах кору до України

На жаль, передбачити це неможливо, але, імовірно, він все-таки буде. П’ять років від попереднього сплеску вже минуло, тож його треба очікувати.

Дані Центру громадського здоров'я говорять, що за січень-лютий 2025 року в Україні зареєстровано 324 випадки кору. Це майже у 23 рази більше, якщо порівнювати з таким самим періодом 2024 року – тоді було 14 випадків. Більшість випадків зареєстровано серед дітей до 17 років (87,3 %).

Читати на The Page