Facebook Pixel
IT
IT

Еволюція онлайн-шахрайства: від «нігерійських принців» до сучасних кіберзлочинців Західної Африки

Світ кіберзлочинності не стоїть на місці, і сучасні інтернет-шахраї постійно вдосконалюють свої методи. Коли поштові сервіси почали блокувати фішингові листи, шахраї перейшли до нових схем.

З кінця 90-х років інтернет проник у Західну Африку, що дало місцевим шахраям доступ до заможних користувачів із Північної Америки та Європи. Так народилася знаменита схема «нігерійського принца». Шахраї, яких називають Yahoo boys (Нігерія), Sakawa boys (Гана) та броутери (Кот-д'Івуар), надсилали листи, де видавали себе за членів королівської родини та вимагали гроші.

Speka розглянула, як вони адаптувалися та чому відкривають власні академії.

Від «нігерійських принців» до академій шахрайства

Один із класичних шаблонів шахрайських листів

Один із класичних шаблонів шахрайських листів

З часом технології стали складнішими. Сьогодні шахраї використовують технології зміни обличчя в реальному часі (face-swapping) для переконливості, а також займаються складнішими схемами, такими як криптовалютні шахрайства, компрометація бізнес-емейлів і сексуальне вимагання (sextortion).

Сексуальне вимагання та його поширеність

Sextortion, або шантаж сексуального характеру, значно поширився за останні роки. Наприклад, у 2023 році було зафіксовано 26 718 випадків, що значно більше порівняно з 2022 роком. Найбільше жертв — підлітки із західних англомовних країн, яких зловмисники знаходять через соцмережі, такі як TikTok, Snapchat і Instagram.

Принцип роботи шахрайської інтернет-організації Yahoo boys (відео)

За останні 18 місяців кількість випадків фінансового сексуального шантажу в США зросла на 1000%. Така ж тенденція спостерігається в Канаді та Австралії. Ці злочини часто проводять вихідці із Західної Африки, які навчаються у так званих «Hustle kingdoms» — «академіях», що спеціалізуються на цифрових аферах.

Що таке Hustle kingdoms

Ці «академії» можуть бути як онлайн, так і офлайн, перетворюючи орендовані квартири на кампуси, деякі зі «студентів» мають лише по 13-14 років. Ідея «королівств хастла» бере свій початок з минулого, коли шахраї створювали «бізнес-центри», наймали туди «хлопців» для координації своїх схем. «Голова» забезпечив фінансування та матеріально-технічне забезпечення, а слухачі відточували свої навички. Такі фактори, як соціально-економічний тиск і привабливість швидкого збагачення, спонукають людей вступати до цих установ.

У TikTok циркулюють сотні відео з хлопцями, які називають себе Yahoo boys та показують власну діяльність

У TikTok циркулюють сотні відео з хлопцями, які називають себе Yahoo boys та показують власну діяльність

Сьогодні такі академії стали глобальною загрозою, через що в США тільки за 2023 рік втрати від онлайн-шахрайства склали близько $50 млрд. Частка Західної Африки в цій сумі значна.

Антиколонізаторська риторика як культурний аспект шахрайства

Цікаво, що деякі шахраї в Західній Африці виправдовують свої дії через історичну несправедливість, називаючи це своєрідним «покаранням» за колоніалізм. Наприклад, в текстах місцевого хіп-хопу часто зустрічається виправдання кіберзлочинів, де західні жертви змальовуються як нащадки колонізаторів.

Ба більше, деякі з цих злочинців вдаються до магічних ритуалів, зокрема практик «джуджу», вірячи, що вони допоможуть успішніше маніпулювати жертвами.

Організовані злочинні групи

Попри те, що «Yahoo boys» не є структурованою організацією, більшість нігерійських шахраїв мають зв'язки з кримінальними братствами, такими як «Чорна сокира», що виникли в університетах Нігерії. У Гані ці групи менш організовані, але також небезпечні.

Ця кіберзлочинна діяльність вимагає глобальної уваги, оскільки багато жертв стикаються зі стигматизацією або навіть підштовхуються до самогубства через шантаж.

Протидія цим організаціям потребує серйозної міжнародної співпраці та уваги до проблем кібербезпеки.

Подякувати 🎉