Facebook Pixel
IT

Viber описав найпоширеніші методи кібершахрайства та надав поради щодо захисту від них

Viber описав найпоширеніші методи кібершахрайства та надав поради щодо захисту від них

Viber описав найпоширеніші методи кібершахрайства та надав поради щодо захисту від них

Згідно з аналізом, проведеним командою Rakuten Viber, найбільш розповсюдженими схемами кібершахрайства в Україні є інтернет-покупки та продажі, фішингові атаки, зламування облікових записів у соціальних мережах та телефонне шахрайство.

За даними компанії, у Київській області протягом 2023 року спостерігалося зростання кількості кіберзлочинів на 30%, що становить 40% від загальної кількості правопорушень, які розслідуються. Це є найвищим показником за останні роки.

У Rakuten Viber переконані, що збільшення рівня кіберзлочинності вимагає підвищення цифрової грамотності населення та опанування базових інструментів захисту в інтернеті. Проте, за результатами опитування команди, половина українців ігнорує питання кібербезпеки, а 43% взагалі не вживають жодних заходів для захисту своїх даних.

Через це Rakuten Viber розглянули найпоширеніші методи кібершахраїв та надали рекомендації щодо того, як захистити свої дані та гроші від зловмисників.

Покупка та продаж товарів в інтернеті

З розвитком онлайн-шопінгу в Україні, завдяки його зручності та швидкості здійснення операцій купівлі чи продажу, виникла потреба у захисті від недоброчесних продавців та покупців. Експерти рекомендують:

 1. Замовляти товари лише на відомих сайтах або маркетплейсах, де вказано рейтинг продавця.
 2. Перевіряти відгуки від інших покупців та радитися з близькими людьми.
 3. Звертати увагу на можливість повернення товару (за винятком категорій, які не підлягають поверненню згідно із законодавством).
 4. За можливості обирати опцію післяплати.
 5. Уважно вивчити характеристики товару та наявність зворотного зв'язку. Перевірити, чи зазначені реальні номери продавця, пошукавши його контакти через месенджери.

Шахрайські посилання та фішинг

За допомогою фішингових посилань зловмисники можуть отримати доступ до приватних даних. Експерти рекомендують пильно ставитися до URL-адрес, які:

 • отримані від незнайомих контактів;
 • надійшли у груповому чаті;
 • вбудовані в рекламу на сумнівних сайтах (зазвичай це «блимаючі» оголошення по боках сторінки).

Щоб убезпечити себе від фішингу, слід дотримуватися таких правил:

 1. Ніколи не переходити за посиланнями від невідомих контактів.
 2. За підозри щодо посилання, розміщеного в каналі чи рекламі, повідомити про це служби підтримки.
 3. Ніколи не заповнювати персональні дані, не пересвідчившись у безпечності сайту.

Злам соціальних мереж

Під час зламу соціальних мереж зловмисники можуть переслідувати різні цілі: отримання доступу до персональних даних, листування, пошук компрометуючої інформації з метою шантажу тощо. Деякі респонденти розповідали про випадки, коли від їхнього імені вимагали гроші у знайомих контактів.

Аби захистити свої акаунти, варто дотримуватися таких порад:

 1. Встановити двофакторну автентифікацію.
 2. Змінювати паролі та не використовувати очевидні комбінації, такі як дата народження, «12345678» чи нулі.
 3. Використовувати «зникомі» повідомлення та приховані чати, щоб окремі повідомлення видалялися протягом визначеного часу, а листування було додатково захищене паролем.
 4. Завжди виходити зі своїх акаунтів у публічних місцях чи на пристроях інших людей, зокрема, на офісних комп'ютерах або комп'ютерах у готелі.

Телефонні шахраї

У телефонному шахрайстві традиційними є фейкові дзвінки від банків чи операторів, звернення від служб підтримки та оманливі пропозиції призів.

Зловмисники намагаються захопити увагу жертви, наголосивши на проблемі, яка її спіткала чи може спіткати, якщо не вирішити це негайно разом із ними. Наприклад, це може бути залякування про блокування банківського рахунку і для термінового відновлення потрібні всі особисті дані.

Водночас усі банківські установи та мобільні оператори наголошують, що їхні служби підтримки ніколи не вимагають від клієнтів приватну інформацію телефоном.

Щоб не стати жертвою телефонних шахраїв, експерти радять:

 1. За можливості не брати слухавку від невідомих контактів.
 2. Перевірити вхідний номер у пошуку Google та в месенджерах, якщо вам має зателефонувати новий для вас номер (оформили замовлення, поділилися своєю візитівкою на заході, ваш номер зазначено на сайті).
 3. Користуватися функцією «Ідентифікація абонентів», якщо телефонують у Rakuten Viber.

Нагадаємо, у липні минулого року в ОЛХ пояснили, як шахраї отримують номери телефонів українців.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉