В Україні планується збільшення гарантованої суми відшкодування банківських вкладів у разі банкрутства фінустанови. Нині вона становить 200 тис. грн. Народні депутати фракції «Слуга народу» на чолі з головою комітету з фінансової, податкової та митної політики Данилом Гетманцевим запропонували підняти цю суму до 600 тис. грн. Вони подали відповідний законопроєкт №5542-1 2 червня. Ще один крок до зміни системи гарантованих виплат зробив Кабмін: прем'єр-міністр Денис Шмигаль подав у Раду законопроєкт №5542. Документ передбачає приєднання до системи гарантування одного з найбільших держбанків країни — Ощадбанку.
Гетманцев пропонує поетапне збільшення гарантованої суми відшкодування вкладів. Від дня набрання чинності законом і до 31 грудня 2022 року вона підвищиться з 200 тис. до 400 тис. грн. А з 1 січня 2023 року становитиме вже 600 тис. грн.
У пояснювальній записці до законопроєкту ініціатори зазначають, що документ дасть змогу вирішити проблеми реструктуризації боргових зобов'язань Фонду гарантування вкладів фізосіб (ФГВФО) перед Мінфіном. Також буде зроблено крок до наближення українських законів у сфері вкладів до європейського законодавства і підвищено рівень забезпеченості гарантій за вкладами українців.
Ініціатива Кабміну передбачає приєднання до системи гарантування вкладів ФГВФО державного Ощадбанку. Нині депозити в ньому гарантують у повному обсязі, незалежно від суми вкладу. Однак це станеться не відразу, а за пів року після набрання чинності законом (в разі його прийняття Радою). У такому випадку держава буде гарантувати вкладникові лише частину, яка перевищує розмір гарантій ФГВФО (натепер це 200 тис. грн).
Контекст. Питання про розширення гарантій за вкладами обговорюють уже третій рік. Основна перешкода — це борги Фонду, що змушений був у 2014–2016 роках під час «банкопаду» позичити в держави близько 80 млрд грн на відшкодування вкладів. Станом на травень 2021 року ФГВФО все ще винен державі майже 47 млрд грн.
Попередні домовленості про можливість розширення гарантій Фонду до 600 тис. грн. були досягнуті ще у вересні 2020 року. Однак уже в жовтні це спричинило невдоволення МВФ, який був згоден на збільшення суми гарантій лише до 300 тис. грн.
У лютому 2021 року Кабмін уже розглядав законопроєкт щодо входження Ощадбанку до ФГВФО та максимальної суми гарантування вкладів.